Aneta Loužecká se stala mistryní světa v ledolezení

Přidat na Seznam.cz

Anet Loužecká získala v kanadském Edmontonu zlato v ledolezení na rychlost. Také se jí podařilo vyhrát celkové hodnocení Světového poháru.

Ledolezení je vzhledem ke klimatickým a tréninkovým podmínkam v Česku poměrně komorním sportem, kterému se věnuje jen hrstka sportovců. O to větší jsou úspěchy některých z nich, především pak naší přední závodnice Anety Loužecké, která do své sbírky hodnotných umístění nyní přidala také zlato ze závodu Světového poháru v ledolezení na rychlost. Aneta je tak první českou závodnicí, která tohoto úspěchu dosáhla.

 Když se Anet rozhodla, že ze sportovního lezení “přesedlá na cepíny”, drtila stále dokola pár kamenných a dřevěných chytů na holešovické stěně Mamut. Když už jí to přestalo stačit, dala se do budování vlastního “tréninkového centra” u rodičů na půdě. Začalo to dvěma zavěšenými špalky a dospělo to k několika lezeckým profilům včetně kopie houpající se krychle, jakou mají na drytoolové stěně v ruském Kirově. Nyní už je z Anetčiny půdy, na které trénovaly celé týmy z USA, Francie, Finska, Kanady a dalších zemí, mezi ledolezci opravdový pojem. 

Mezinárodní lezecká a horolezecká organizace organizuje a reguluje sportovní lezení v ledu od roku 2002, kdy se konala úplně první soutěž „Ice World Cup“ (IWC).

Zdroj: Český horolezecký svaz