Mistr světa a stříbrný olympijský medailista Vavřinec Hradilek ohlásil konec kariéry

Přidat na Seznam.cz

Když se před olympijskými hrami mluví o medailových nadějích české výpravy, zpravidla vždy zazní: něco přivezou i vodní slalomáři. A skoro vždy je to pravda. Mezi plejádu olympijských medailistů se zařadil v roce 2012 i Vavřinec Hradilek, který si z Londýna přivezl stříbrný kov. Sice už na dalších OH nebyl takto úspěšný, přesto se díky medailím z ME či MS zařadí mezi velikány tohoto vodního sportu. A to nejen jako úspěšný sportovec, ale svým způsobem i jako propagátor jízdy na divoké vodě. Hradilek byl totiž nejen sportovec, ale vyzkoušel si i roli herce ve snímku Tenkrát v ráji (film o legendárním horolezci Josefovi Smitkovi, který za druhé světové války skončí na popravišti v Terezíně) či tančil ve Star dance (dostal se do finálové trojky).

Tento „multifunkční člověk“ dnes oznámil konec své bohaté kariéry. Hlavním důvodem byly neúspěšné nominační závody do reprezentace, které se konaly o tomto víkendu. Na letošní olympiádu, která se koná v Paříži, už tolik nepomýšlel, ale doufal, že se probojuje na světový pohár, který se koná v červnu v Praze. Jenže kvůli problémům s levou rukou skončil v sobotním závodě desátý a druhý den dokonce až třináctý. „Ta ruka nefungovala dobře. Potvrdila se souvislost s krční páteří, která byla mým slabým článkem už od roku 2010,“ uvedl 37letý kajakář ve svém prohlášení.

Fanoušci však přece jenom ještě budou mít možnost vidět Vavřince Hradílka v akci. Následující víkend se v pražské Troji uskuteční druhý nominační závod. „Je to konec působení v roli profesionálního sportovce. Můj vztah k vodě je tak intenzivní, ať už je to sjíždění řek, nebo komunita lidí, takže určitě nekončím s pádlováním a nepřestanu chodit do loděnice v Troji. Už nebudu slalomářem na plný úvazek,“ dodal mistr světa z roku 2013.

Současní čeští reprezentanti (Václav Chaloupka, Lukáš Rohan, Jiří Prskavec, a další) o „Vávrovi“, jak se Vařinci Hradílkovi přezdívá, říkají jen samá superlativa: „Je to legenda“. „Otevřel nám cestu do světové špičky“. „Je to neskutečně pozitivní člověk, který tu energii šířil kolem sebe.“

Největší úspěchy Vavřince Hradílka2. místo OH 2012, 1. místo MS 2013, 2. místo MS 2010, 2. místo ME 2016, 3. místo ME 2010, 1. místo MS 2017 (kajak kros)

Zdroj: redakce, Instagram.com, olympijskytym.cz