Jednou týdně nebo za 14 dní je málo. Perte ručníky častěji, nebo si zaděláte na vážné zdravotní potíže
Ručníky jsou součástí naší denní hygieny. Proto je potřeba věnovat jim péči, čímž si zajistíte, že budou sloužit dobře a dlouho. Mnozí z nás mají však tendenci podceňovat frekvenci potřeby praní ručníků a osušek. Tím si zajistí nejen nepříjemný zápach, ale i potenciální problémy se zdravím.
Po koupi nových ručníků je na místě je vyprat. Obsahují v sobě totiž oleje a vosky, které slouží k ochraně před poškozením a zvyšují jejich měkkost. Zároveň v nich z výroby mohou zůstat zachycená vlákna, chemikálie, zbytkové barvy a pach. To všechno může vést k podráždění pokožky. Ideální je tedy dvakrát přeprat nové ručníky, posléze je pověsit a nechat volně uschnout na vzduchu – nikdy ne na radiátoru, pokud je nechcete zničit.
Osušky a ručníky jednou za tři dny
Philip Tiern, mikrobiolog a profesor z Newyorské univerzity na webu tn.com.ar uvádí, že ideální frekvence praní je po dvou až třech dnech použití. V často používaných ručnících se hromadí vlhkost, odumřelé buňky a tělesný olej. To vede k růstu mikroorganismů, které mohou vést například ke kožním infekcím. Ručníky, kterými se člověk otírá po sportu, je pak nejlepší prát ihned po použití. Pokud se vám navíc stane, že se z vašich ručníků i po vyprání stále line nepříjemný zápach, mělo by to pro vás být signálem, že byste své ručníky měli prát častěji.

Teplota je důležitá
Nahromaděné patogeny a bakterie lze bezpečně odstranit jen tehdy, když praní nastavíte na tu správnou teplotu. Obecně platí, že ručníky je ideální prát na 40-60°, nebo dle teploty, kterou na štítku uvádí výrobce. Poté je důležité nechat ručníky úplně vyschnout – jedině tak zabráníte hromadění vlhkosti a hrozbě hromadění nebezpečných mikroorganismů. Rozhodně ale svoje ručníky nikdy nežehlete! Dojde tím k polámání vláken, čímž svůj ručník můžete zničit a způsobit ztrátu savosti a měkkosti.
Použití správných přípravků
Ručníky často po vyprání ztrácí měkkost a savost. Tento proces lze zpomalit několika způsoby. Po použití změkčovače během praní si zajistíte načechranost osušky po delší dobu. Také je vhodné nechat ručníky sušit na čerstvém vzduchu. Sušení v sušičce je totiž může opotřebovávat, což vede ke ztrátě měkkosti či savosti. I zde je však namístě nechat se vést instrukcemi od výrobce, které bývají uvedeny na štítku. Dále je určitě vhodné k praní použít tekuté a gelové prací prostředky, nebo takové, které jsou méně agresivní. I to podpoří dlouhověkost vašich osušek, které zůstanou příjemné a měkké po delší dobu. Tekuté prací přípravky se tolik neusazují ve vláknech. Zároveň tekuté a gelové prací prostředky tolik nedráždí pokožku. Zároveň by vaše prací gely měly obsahovat co nejméně parfémů a barviv, které také mohou vést k dráždění vaší pokožky.

Různé typy ručníků potřebují různou péči
Správným výběrem programu zajistíte, že si vaše ručníky zachovají svoji savost po delší dobu. Pro každý typ ručníků navíc existuje ideální postup, kterého docílíte zvolením toho správného programu pro praní. Bavlněné ručníky, které bývají nejčastější, perte na program určený k praní bavlny. Vzhledem k vyšší délce a teplotě praní spolehlivě odstraní všechny mikroorganismy. Lněné ručníky pak perte za použití programu určeného na jemné prádlo. Bývá kratší a používá nižší teplotu, což zachová měkkost a savost jemnějšího lněného ručníku. Froté ručníky je pak nejlepší prát programem určeným na osušky a ručníky. Tento program je delší, avšak teplota je nižší. Froté ručníky tak zůstávají měkké a savé.
Zdroje: tn.com.ar uklizenydomov.cz ireceptar.cz prima-receptar.cz