Rady, které přijdou vhod při investování do alkoholu

Přidat na Seznam.cz

Patříte-li mezi znalce a milovníky dobrého rumu nebo whisky, určitě si čas od času rádi dopřejete nějakou výjimečnou lahev tohoto lahodného alkoholu. Ovšem lahev limitované edice se dá velmi dobře zhodnotit, a to investicí do tohoto alkoholu.

Co to je investiční alkohol?

Investice do alkoholu jsou poměrně mladou záležitostí, v níž se vzhlédli nejen zkušení investoři, ale též začátečníci na trhu zajímavých investic. Pro mnohé z nich je zajímavým koníčkem, na němž se dá docela vydělat. Až 90 % investičního alkoholu tvoří whisky, mezi velmi lukrativní patří skotská whisky značky Macallan. Následována je rumem, koňakem, brandy, vodkou a vínem. Investování do alkoholu ovšem není o bezmyšlenkovitém skupování lahví. Je třeba se dobře orientovat na trhu, sledovat aukce a mít šťastnou ruku.

Exkluzivní značky a limitované edice

Při investování do alkoholu byste měli dát na raritní, ideálně už neexistující značky. Malé renomované palírny vydávají čas od času limitované edice v omezeném počtu lahví. V tom tkví jejich unikátnost. Čím méně je lahví v oběhu, tím se cena alkoholu zvyšuje. Prim hrají též výroční a prémiové lahve, sběratelské edice, jež se vám podaří zkompletovat. Své portfolio byste též měli diverzifikovat. Zaměřte se nejen na investiční rumy a whisky, ale též na další zajímavé kousky. Do popředí se dostávají ovocné pálenky z rodinných palíren.

Kde nakoupit?

Sběratelské lahve rozhodně nenajdete v supermarketu. Unikáty pořídíte buď nákupem ve specializované prodejně na investiční alkohol, přímo u prodejce, nebo na českých a zahraničních aukčních serverech zaměřujících se na prodej a výkup destilátů. Co se týče prodeje, nečekejte výnos investice během několika měsíců. Obvykle minimální investiční horizont začíná na 10 letech. Ovšem i tak se doporučuje sledovat aktuální situaci, neboť trh s investicemi do alkoholu se může ze dne na den změnit.