Chystáte se letos lyže okořenit trochou adrenalinu? Nezapomeňte při lyžování na pojištění!

Přidat na Seznam.cz

Už vás omrzelo jezdit na lyžích stále dokola jen po upravených sjezdových tratích a přemýšlíte, že byste letos vyzkoušeli také něco trochu jiného? Třeba zažít pocit volnosti v jemném prašanu při freeridu, vychutnat si adrenalinovou projížďku na sněžném skútru nebo se nechat unášet větrem na křídlech snowkitingu? Proč ne! Všechny tyto adrenalinové sporty mají ale jedno společné — měli byste si dát pozor, abyste si před tím, než se do nich pustíte, sjednali adekvátní pojištění.

Zdroj: koop.cz

Jak na cestovní pojištění na lyže s trochou adrenalinu

Vyrážíte-li za zimními sporty do zahraničí, mohou zpravidla nastat dvě situace: buďto vaše standardní cestovní pojištění pokrývá sportovní aktivity, které hodláte provozovat, nebo nikoli. A v takovém případě bude třeba najít alternativní řešení.

Cestovní pojištění — jako například KOLUMBUS od Kooperativy — zahrnují již v základních variantách většinu klasických zimních sportů, ať už se jedná o sáňkování, lyžování či snowboarding. Ovšem pozor: to vše obvykle platí pouze v případě, že se budete pohybovat po vyznačených trasách (a na přístupových cestách k nim).

Pro riskantnější zimní radovánky — jako je třeba ježdění na U-rampě a dalších překážkách ve snowparku, nebo právě již zmíněné kitování a jízda na skútru — se ovšem budete muset poohlédnout po nějaké jiné variantě, například v podobě připojištění aktivních sportů, které zahrnuje i tyto aktivity s větším rizikem. I zde ale platí jisté výjimky a pro některé extrémnější adrenalinové zážitky (například freeride) pojištění sjednat nelze vůbec.

Úrazové pojištění na lyže doplňte i o pojištění odpovědnosti za škodu

Velmi užitečným připojištěním při pobytu na horách, které využijete jak na svazích, tak mimo ně, je rovněž pojištění odpovědnosti za škodu. Pokud byste například při jízdě na sjezdovce srazili jiného lyžaře a způsobili mu nějaké zranění, uhradí za vás tato pojistka nezbytné náklady na jeho léčbu. Například pojišťovna Kooperativa nabízí v takových případech pojistné plnění až do výše 5 milionů korun.

A nezapomeňte, že například při lyžování v Itálii je sjednání tohoto typu pojištění pro pohyb na tamních svazích dokonce povinné.

Jak funguje pojištění na lyže v tuzemsku?

Pokud hodláte lyžovat na tuzemských horách, žádné cestovní pojištění potřebovat nebudete, neboť případné lékařské ošetření vám pokryje povinné zdravotní pojištění. Dejte si ovšem pozor, pokud se budete pohybovat třeba v Krkonoších na polské straně či lyžovat na německých svazích Šumavy — v takových případech by cestovní pojištění stálo za zvážení.

Přesto se vám při provozování zimních sportů v tuzemsku může hodit pojištění odpovědnosti sjednané například k pojištění domácnosti či nemovitosti, které pokryje případné škody, které svou neopatrností způsobíte někomu cizímu.

Ovšem také v tomto případě platí, že pokud byste snad vyrazili lyžovat mimo vyznačené trasy do míst, kde to místní regule zakazují, pak se vystavujete rizikům sankcí, s nimiž vám ani sebelepší pojištění nepomůže. Ale to jako správní sportovci nepochybně víte. Tak ať vám to jezdí!