Pohodlí a bezpečí při pohybu v zimních horách

Přidat na Seznam.cz

Na hory jezdí v zimě spousta lidí, někdo dává přednost sjezdovkám, další si jedou na hory užít běžkování, které se v nižších polohách kvůli nedostatku sněhu už prakticky provozovat nedá. Ať už v zimě na horách sportujete jakkoli, je dobré mít správné a kvalitní vybavení. Dnes se však nebudeme zabývat lyžemi, hůlkami a helmami. Ty už každý lyžař má a používá, nebo alespoň ví, jaké pořídit. Důležitý je ale komfort a bezpečnost, na které se zaměříme tentokrát.

Jak se vypořádat s ledem

Při pohybu na zledovatělém povrchu je důležité mít dobrou obuv, která vám zajistí jistý krok i na ledu. Jak toho dosáhnout? Abyste neuklouzli na sněhu, k tomu vám budou stačit zimní boty s hrubším, tzv. traktor vzorem podrážky. Na ledě však stačit nebude. Abyste se vyvarovali pádu na ledovaté cestě a minimalizovali riziko úrazu, pořiďte si nesmeky. Na klasické zimní boty je snadno navléknete a díky několika hrotům na podrážce můžete chodit po ledu jistě a bez obav. Nesmeky samozřejmě využijete také ve městě, když udeří mrznoucí mlhy a vy nechcete riskovat pád na ledovaném chodníku. Nesmeky se vyrábí rovněž na lyžařské boty. Potřebujete-li přecházet bez lyží po zledovatělém terénu, nebo chcete vaše lyžařské boty chránit před opotřebením, pořiďte si speciální nesmeky na lyžáky.

Komfort je důležitý

Co se týká komfortu, nezbytností je mít dokonale suché boty, když vyrážíte na túru či na celý den na sjezdovku. Nestačí hodit boty na topení, účinného pomocníka najdete ve výkonných vysoušečích obuvi. Můžete je použít na vysoušení bot i rukavic. Díky vysoušeči bot si budete moci užívat zimní dovolenou bez strachu, že po celodenním ježdění na sjezdovce nebudete mít na druhý den připravené suché boty.

Stejně důležité jako sucho v botách je také teplo. Mnozí si zimní dovolenou neužijí tak, jak by mohli, protože je ze svahu předčasně vyžene chlad. Snadným řešením je pro ně použití zateplených ortopedicky tvarovaných vložek do bot s Merino vlnou, které zajistí správné postavení nohy v lyžácích. Vložky podporují podélnou klenbu a zabraňují jejímu zborcení. Nohy se budou v lyžácích lépe prokrvovat a budou pěkně v teple. Patříte-li k těm opravdu zimomřivým, vyzkoušejte vložky Sidas 3Feet Merino, ty jsou nejteplejší. A pokud chcete mít maximální komfort, můžete si pořídit vyhřívané vložky do bot Therm-ic.