Podvodům navzdory. Čeští sportovci přestávají být ve financích za otloukánky

Přidat na Seznam.cz

Některým profesionálním sportovcům se podaří v průběhu kariéry vytvořit generační bohatství. Jiní i přes vydělané miliony o všechno přijdou a skončí na mizině. 

Z médií se stále dozvídáme o nových pohnutých osudech bývalých šampionů.

Jak je to možné? 

Nejčastějšími původci problémů jsou špatné investice a sklon k nadměrné spotřebě.

Nedávno zmizelé miliony českých a slovenských sportovců v kauzách podvodných investic do zlata či dluhopisů a podivné obchody s luxusními auty daly vzpomenout na mnoho obdobných příběhů ze současnosti i historie. 

Americký basketbalista Allena Iverson byl třeba natolik otrávený z balení oblečení na zápasy, že si vždy v místě utkání kupoval věci nové. Právě v posledních dnech se na sociálních sítích objevila upřímná vyjádření bývalého elitního velšského fotbalisty Craiga Bellamyho (bývalého hráče Liverpoolu nebo Manchesteru City) ohledně osobního bankrotu. Známý je osud tenisty Borise Beckera, který skončil na mizině a dokonce i za mřížemi pro finanční machinace. Šampion těžké váhy v boxu Mike Tyson byl sportovcem s nejvyšším kariérním výdělkem, který zbankrotoval. Teprve nedávno vyplula na povrch kauza kolem českého fotbalisty Adama Hlouška a jeho dluhů.

Zmíněné případy však rozhodně nejsou výjimkou. Ví se, že velká část sportovců zažije po konci kariéry dříve či později finanční tíseň. V zemích západní Evropy a Severní Ameriky už na to reagovali zainteresované strany – jak sportovní svazy, kluby, agenti, tak i v neposlední řadě samotní sportovci. Proto se také objevuje stále více jedinců, kteří si díky své kariéře a dobrým finančním rozhodnutím zabezpečili pohodlnou budoucnost pro sebe i svou rodinu.

Zdá se ale, že i u nás se svítá na lepší časy. Stále více sportovců – profesionálů bere téma peněz vážně a přemýšlí nad tím, kam s nimi. A v těchto otázkách se začínají obracet na profesionály. Jde o poradenské firmy, které se specializují na finanční koučing a poradenství. 

Za jedním takovým projektem stojí i Ing. Michal Janata, zakladatel J&K ProSports Financial a autor podcastu finIQ Sport & prachy. 

“Pomáháme sportovcům přemýšlet o penězích. Pěstovat si ty správné návyky. Nastavit a držet vhodnou investiční strategii. Každý sportovec má individuální plán pro dosažení svých konkrétních cílů. Obecně nejvíc se ale soustředíme na zajištění finanční budoucnosti po sportovní kariéře.”, říká Janata a dodává, že díky správným návykům a finanční strategii je pro mnoho sportovců reálné dosáhnout alespoň částečné finanční svobody. 

“Už dnes máme mezi klienty příklady těch, kteří dosáhli na pasivní příjem z vybudovaného majetku. Například z nájmů z nemovitostí, dividend z akcií či úroků z dluhopisů. Bohužel jsou mezi českými a slovenskými sportovci zatím spíše výjimkou.”

Co by poradil těm, kteří to chtějí dělat dobře? 

“Stejně jako sport, i osobní finance jsou o návycích. Nejdůležitější je uřídit svou finanční bilanci, zejména výdaje. Jde hodně o to, za co utrácím. Je třeba si uvědomit, že spotřeba je jen jedna stránka výdajů. A to ta neproduktivní.” 

“Naše klienty učíme za peníze pořizovat věci, co jim v budoucnu vydělají další peníze. A to tehdy, až třeba oni sami už nebudou chtít nebo dokonce moci. Tvoří si tak vlastně takový svůj finanční polštář (v USA se používá termín nest-egg),” vysvětluje Michal Janata s odkazem na pestrou škálu sportovců, o které spolu se svými kolegy pečuje. Jsou mezi nimi sportovci působící v České republice i v zahraničí. Třeba čeští fotbaloví reprezentanti, stejně tak ale i hráči nižších soutěží napříč různými sporty. Nebo také trenéři či funkcionáři klubů.

“Všem radím dávat si velký pozor na to, komu naslouchají. Úspěch má mnoho přátel. Je třeba mít se na pozoru. Informací je kolem nás spoustu, mnohdy protichůdných. Pro často velmi vytížené profíky a lidi obecně je těžké vybrat, komu a čemu věřit. I proto jsme rozjeli v našem finIQ podcastu seriál Sport & prachy. Tam dáváme prostor pohledům zkušených osobností ze světa sportu a financí. Věříme, že to pomůže nejen vrcholovým sportovcům,” uzavírá Janata.