Jak si vybrat záclony či závěsy?

Přidat na Seznam.cz

Záclony jsou významnou součástí domácnosti, téměř takovou jako nábytek. Náš domov totiž podstatě zútulňují, zároveň vytváří soukromí od okolního světla, brání vniku slunečního světla a tlumí zvuky. Okno bez záclony vypadá smutně a nekompletně.

Pro záclony chodíme nejčastěji do galanterie, někdy do obchodů s domácími potřebami. Řada lidí si je objednává online. Pak ale vyvstává otázka, podle čeho si je vybrat?

Kusové, nebo metrážové záclony?

V prvé řadě se rozmyslete, jestli máte zájem o hotové záclony, nebo metrážové. Ty hotové mají přesně dané rozměry a začištěné okraje, takže je jen pověsíte bez dalších starostí. Máte-li okno standardních velikostí, hotovou záclonu jistě sežente. V opačném případě budete muset sáhnout po zácloně metrážové, která má danou šíři, ale délku si zvolíte sami.

Znáte rozměry?

Pravděpodobně vás tedy již napadlo, že prvním krokem při výběru záclony by mělo být pečlivé změření rozměrů. Výšku záclony zvolte podle toho, kam záclonu zavěsíte a zda chcete, aby sahala k parapetu či pod něj. Co se týče šířky, kvůli nařasení byste měli šířku okna + nějaký přesah přes rám okna vynásobit dvakrát. 

Jaký vzor si budete přát?

Tohle záleží na vkusu, ale i na místnosti. Jestliže třeba v ložnici máte květované povlečení, záclona se vzorem květin se bude hodit. Můžete ale sáhnout po nějaké neutrální, pruhované nebo čisté bez vzoru. Pamatujte, že čím hustěji je záclona tkaná, tím více bude bránit vniku světla a také izolovat hluk.

Interiéroví designéři radí:

  • Do moderního interiéru volte záclony bez vzoru.
  • Do tradičních místností záclony zakončené krajkou a se vzorem.
  • Záclona do dětského pokoje může být barevná, toho se nebojte.
  • Do kuchyně se hodí kratší záclony, které nejsou až na zem. Proč? Protože v případě průvanu by se zvedla celá dlouhá záclona, která by mohla skončit třeba v jídle.

Tak vzhůru do výběru. Pěkný bytový textil včetně záclon pořídíte například na Dante.cz.