Jak si vybrat vhodnou vodní dýmku?

Přidat na Seznam.cz

Kouření je každým rokem dražší a není vůbec divu, soustavně se totiž zvedá daň na tabák. Proto jsou už klasické cigarety pro mnoho našinců neatraktivní, raději si balí kupovaný tabák. 

Mnoho kuřáků si tabák balí, nicméně jsou i takoví, a jejich počet narůstá, kteří používají vodní dýmku. Existuje k tomu celá řada pádných argumentů.

Lepší chuť a nižší cena

Balený tabák je o dost levnější než cigarety, nicméně kdo chce skutečně šetřit, nekupuje si to nejlepší na trhu, ale spíše méně kvalitní modely. A ty nejsou chuťově žádná extra třída. Opravdu kvalitní vodnice by však dokázala i z jinak nepříliš chutného tabáku dostat maximum možného. 

Vodní dýmky totiž disponují vlastní vodní nádobkou, ve které se ochlazuje dým, který pak díky tomu chutná mnohem lépe. Je však potřeba pořídit si skutečně dobrý produkt. Vodní dýmky se obecně dělí do tří základních kategorií, a to nejen podle kvality, ale rovněž i dle velikosti.

Malé

Nejmenší modely jsou zároveň i cenově nejdostupnější. Jejich hlavní výhoda nespočívá pouze v nízké ceně, ale i v kompaktnosti. Tyto druhy dýmek je možné běžně nosit v baťůžku, případně v igelitce. Jsou skutečně lehké a skladné.

Toto je však zároveň i jejich největší slabina. Mají totiž malou vodní nádržku, jež nedokáže zkultivovat tabákový kouř tak dobře jako větší dýmky. V tomto segmentu se s kvalitními vodnicemi člověk nesetká.

Střední

Tyto vodní dýmky jsou s velkým odstupem nejpopulárnější, jelikož poskytují nejlepší poměr cena/výkon. Jsou sice dražší než malé verze, avšak ne o moc. Nabízejí ale mnohem větší nádržku na vodu, díky čemuž dokáží ochlazovat kouř daleko efektivněji.

Velké

Velké vodní dýmky jsou suverénně nejlepší ve všech ohledech, což se mimo jiné odráží i na jejich ceně. Dýmky tohoto typu se běžně používají například v profesionálních čajovnách, nicméně najít je lze i v mnoha domácnostech. Tam často slouží jen jako ozdoba.