I kontaktní čočky mohou měnit vzhled

Přidat na Seznam.cz

Když chceme vizuální změnu, obvykle se necháme ostříhat, oholíme se nebo si koupíme nové oblečení, které nám vyhovuje více než to předešlé.

Někomu však pouze toto nestačí. Stále více lidí je nespokojeno s barvou svých očí. Ještě donedávna to byl velký problém. Ten je však s příchodem barevných kontaktních čoček definitivně vyřešen.

Drobná změna vzhledu

Dioptrické pomůcky umí měnit vzhled. Stačí se podívat na brýle. Ty se dnes prodávají v tolika designových obměnách, že si ty pravé vybere úplně každý. Kontaktní čočky ovšem byly od prvopočátku víceméně neviditelné.

Toto už však dnes neplatí. Levné barevné čočky jsou naopak zcela zřetelné, i když ani tak o nich nemusí každý vědět. Hlavně modely s běžným očním zabarvením z logiky věci působí zcela nenápadně. Samozřejmě, že změnu poznat lze. Je ovšem nezbytné daného jedince znát a vědět, jaké zabarvení měly jeho oči před aplikací čoček.

Něco jiného je to ale v případě barevných čoček s atypickým zbarvením. Ty totiž mohou vypadat velmi exoticky, často dokonce až děsivě. Rudá či černá bělma dokáží v mnoha lidech vyvolat strach nebo záchvat úzkosti. I z tohoto důvodu si lidé takovéto čočky nechávají na speciální příležitosti, typicky třeba na Halloween.

Nesednou každému

Na rozdíl od brýlí nemohou kontaktní čočky nosit úplně všichni. Je totiž potřeba aplikovat je přímo na očí, a ty jsou extrémně citlivé. Mnozí jedinci dlouhodobě prostě nesnesou mít cizí předmět v oku.

Z toho důvodu se doporučuje nejdříve si čočky vyzkoušet a až po celodenním bezproblémovém nošení si objednat větší množství. Naštěstí je možné sehnat barevné čočky levně, takže člověk nepřijde o moc financí ani v případě neúspěchu.

Vhodný roztok

Jednodenní čočky se před spaním vyhazují, nicméně verze pro dlouhodobější využití je nezbytné udržovat v čistotě. K tomuto účelu se používá speciální dezinfekční roztok, který zbaví čočky všech nečistit. Nepoužití roztoku může mít za následek podráždění oka.