Máte doma staré známky? Těchto pár kusů z vás udělá přes noc milionáře. Lidé nad 80 je mají stále doma
Jestli doma najdete staré poštovní známky, neházejte je hned do koše. Může jít o poklady, jejichž cena dnes šplhá do statisíců, a přitom je má stále řada lidí uložené v šuplících, albech nebo starých dopisních deskách. Většinou jako památku po prarodičích, kteří kdysi známky sbírali pro radost nebo je jednoduše odkládali, protože jim bylo líto vyhodit něco tak drobného a krásného. Dnes už sběratelství známek není zdaleka tak frekventovaným koníčkem, jako tomu bývalo dříve, ale ceny těch nejvzácnějších kusů vás dostanou do kolen.
Poštovní známky nejsou jen kousky papíru, které kdysi putovaly světem na dopisech a pohledech. Už víc než 185 let přitahují pozornost sběratelů i investorů, a to napříč generacemi i kontinenty. Nejdražší známka všech dob? Jediný dochovaný exemplář One-Cent Magenta, který má hodnotu přes 192 milionů korun. Takový malý červený čtvereček a tak obrovská cena. A co je na tom nejzajímavější? Že hlad po starých známkách nekončí ani u nás. Sběratelé stále aktivně hledají cenné kousky i v českých domácnostech. A mnozí možná ani netuší, že mají doma doslova poklad.
Staré poštovní známky mohou být skrytý poklad
Jak poznat, že držíte v ruce cennou poštovní známku? V první řadě si všímejte zadní strany. Pokud má neporušenou, původní lepivou vrstvu, její hodnota může být vyšší. Důležitá je také vzácnost. Ta se sice často určuje až s pomocí odborníků, ale platí, že sběratelsky nejcennější bývají kousky vydané v malých nákladech, nebo ty, které se pyšní nějakou chybou, třeba v tisku, textu či perforaci. Takové „omyly“ dělají ze známky malý unikát, který může mít hodnotu i v řádech statisíců. Ostatně podobně to platí také v případě starých mincí.

Nejde pouze o sběratelskou vášeň. Poštovní známky se čím dál častěji objevují i v portfoliích investorů. Podle dat z roku 2023 se jejich roční zhodnocení může vyšplhat až ke 30 procentům. To je několikanásobně víc než například u běžných dluhopisů. Na druhou stranu, kdo chce do známek investovat seriózně, musí počítat s tím, že začátek není nejlevnější. Skutečně cenné kousky totiž rozhodně nepatří mezi levné zboží.
Nejžádanější jsou známky z období první republiky, Rakouska-Uherska a první poloviny 20. století obecně. Známky s motivem T. G. Masaryka, Hradčany nebo slavné „PČ 1919“ z Poštovní čáry, která označovala známky tištěné po vzniku Československa, patří k těm, po nichž sběratelé doslova pasou. Není výjimkou, že za jediný zachovalý exemplář v perfektním stavu nabídnou desítky až stovky tisíc korun. Rozhodující je přitom nejen samotný motiv, ale i kvalita tisku, perforace, nálepka či razítko a celkový stav. Každá drobnost hraje roli a může znamenat rozdíl mezi bezcenným papírkem a cenným artefaktem.
Ceny mohou být překvapivé
Velmi ceněné jsou také známky z období Protektorátu Čechy a Morava, zvláště ty, které byly vydány v malém nákladu nebo nesou zvláštní motivy či přetisky. Takové kousky mohou být unikátní a sběratelsky nesmírně cenné. Podobně také kousky z období socialismu, přestože se jich tiskly miliony, mohou být zajímavé, pokud jde o chybné tisky, nedotčené série či výjimečné série, jako například ty k výročí VŘSR nebo spartakiád. Ačkoli se může zdát, že známky s Leninovým portrétem nemají dnes žádnou hodnotu, opak může být pravdou, pokud se jedná o první tisky nebo raritní série.

Zvláštní kapitolou jsou známky zahraniční, třeba britské s portrétem královny Viktorie, první americké známky se známým „Benjaminem Franklinem“ nebo ty ze států, které už dávno neexistují. Filatelisté po celém světě hledají právě tyto relikvie minulosti a jsou ochotni za ně zaplatit nemalé částky, zvlášť pokud pocházejí z dobře doložené sbírky nebo jsou uloženy v původních albech.
Pokud tedy máte doma uloženou starou krabici po rodičích či prarodičích, zkuste se podívat, jestli v ní neleží cenné známky. Sběratelé si cení především tzv. nepoužitých známek, tedy těch bez razítka, ale i razítkované kousky mají svou cenu, zejména pokud razítko pochází z určitého data nebo místa.
Zdroje: tn.nova.cz, aktualne.cz, udalosti247.cz, irozhlas.cz