Tuhle známku má doma stále plno důchodců. Může mít hodnotu přes miliony
Tuto známku má doma stále plno důchodců, a možná ji máte i vy schovanou v nějaké zapomenuté zásuvce. O jakou známku jde? Přece o tu poštovní. Ačkoliv dnes už poštovní známky nepoužíváme tak často, některé z nich mohou mít překvapivě vysokou hodnotu. Mnozí si možná ani neuvědomují, že mezi těmi starými kousky, se mohou skrývat raritní exempláře. Některé z nich mají obrovskou hodnotu a přitom leží roky nepovšimnuté na dně zásuvky psacího stolu.
Zvlášť u starších generací patřilo sbírání známek k oblíbeným koníčkům. Tato lehce retro záliba je většinou spojována s dětmi, ve skutečnosti jde ale o velmi seriózní obor, kterému se věnuje řada úspěšných dospělých.
V dnešní době se poštovní známky používají stále méně často. Komunikace probíhá ve velké míře elektronickou formou, a tak je známka tak trochu rarita. Zkuste si upřímně vzpomenout, kdy jste si nějakou koupili naposledy. Nejspíš zjistíte, že to bylo v dětství, když jste posílali rodičům pohled z letního tábora.

Známky v hodnotě nemovitostí
Možná jste po prarodičích podědili sbírku známek, možná si ji váš dědeček stále ještě schovává v psacím stole. V každém případě existuje šance, že se mezi nimi nachází opravdový poklad, který má hodnotu nemovitosti. Proto si všechny známky, které máte doma, dobře prohlédněte.
Jednou z nejcennějších známek, které se mohou v našich končinách vyskytovat, je přetisk známky Pošta Československá 1919. Pomocí těchto známek plánovalo nově vzniklé Československo zužitkovat ceniny zaniklé rakousko-uherské monarchie. Některé z nich mají ovšem barevně převrácený tisk. Někdy k tomu docházelo kvůli chybě ve výrobě, jindy záměrně. Podobné známky se poté zařazovaly do speciálních sérií, které sloužily jako dárkové předměty.
Proč tomu tak bylo v případě námi zmiňované známky, se dnes již neví. V každém případě byla ale před dvěma lety v bratislavské aukci vydražena za částku, která odpovídá hodnotě 2,25 milionu korun.
Nejdražší vydražená známka v Česku
To ale stále ještě není nejdražší známka, která se v Čechách či na Slovensku vydražila. Toto prvenství si drží obdobná čtyřkorunová známka s přetiskem, vyvedená na žilkovaném papíru. Ta se v březnu roku 2018 prodala za 7,8 milionu korun, s aukční provizí pak cena dokonce přesáhla 9,2 milionu korun.
Další velmi cennou známkou je takzvaný Chybotisk 50/50. Dnes se ví pouze o osmnácti dochovaných kusech. Jeden z nich před časem prodal v aukci Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, a to za 2,9 milionu korun.

Určit cenu známky je velmi složité
Co vůbec určuje cenu známky? Jedním z velmi důležitých kritérií je její stav. I sebemenší poškození totiž cenu velmi významně snižuje. Nejcennější jsou proto takové známky, které jsou skutečně ve stoprocentním stavu a nikdy neprošly poštovním procesem. Lepicí strana je v takovém případě nepoškozená stejně jako vroubkování na okrajích známky. Bez kazu je také potisk.
Jakmile je známka sice zachovalá, ale byla použita, její cena bude pravděpodobně nižší, a to proto, že se na ní nachází část poštovního razítka. Není to tak ale vždy. Někdy se totiž stane, že se konkrétních známek dochovalo tak málo, že i použitá bude velmi ceněná.
Vliv na cenu můžou mít také různé varianty známek. Některé byly vydané ve speciálních edicích, kterých se příliš mnoho nedochovalo. Některé jsou zase kazové, například kvůli drobným posunům v tisku, a tím pádem raritní.
Samotné ocenění je poměrně komplikovaný proces. Můžete sice oslovit odborníka, riskujete ale, že sednete na lep podvodníkovi. Pokusit se určit cenu můžete také sami. K tomu slouží speciální katalogy známek, jejichž nevýhodou je však poměrně vysoká cena. Mohou být ale dostupné například ve veřejných knihovnách.
Zdroje: TN.cz, Newstream.cz, Udalosti247.cz