Tato drobná chyba v životopise mě málem stála kariéru. Opravila jsem a teď mám 20 nabídek týdně
Když jsem po mateřské začala hledat práci, myslela jsem, že to půjde hladce. Mám přece vystudovanou školu, několik let praxe v administrativě a ani během mateřské jsem úplně nezahálela. S životopisem jsem si dala záležet, alespoň jsem si to myslela. Odpověděla jsem asi na třicet inzerátů a čekala, kdo mě první pozve na osobní pohovor.
Jenže nic, ticho po pěšině. Občas mi přišel nějaký automatický e-mail, že děkují za zaslání, asi dvakrát mi odepsali, že inzerát už není aktivní, a to bylo všechno. Dlouho jsem přemýšlela o tom, co jsem udělala špatně. A pak mi kamarádka, která pracuje v personalistice, poradila něco, co všechno změnilo.
Dlouho jsem se tím trápila a pořád se ptala sama sebe, kde je chyba. Mám praxi, umím anglicky, mám i skvělé doporučení od posledního zaměstnavatele. Firma, ve které jsem pracovala před rodičovskou, totiž během covidu musela propustit většinu zaměstnanců, a šéf ji nakonec prodal. Takže jsem neodcházela kvůli nespokojenosti, ale kvůli okolnostem, které jsem nemohla ovlivnit.
Kamarádka z HR hned věděla, v čem je problém
Začala jsem být frustrovaná. Člověk má pocit, že snad nic neumí, že všechny ty roky byly zbytečné. Manžel mi říkal, ať to neberu osobně, že trh práce je složitý a každý druhý hledá. Ale mně to prostě hlava nebrala. Když mi po měsíci napsala kamarádka z HR, jestli se může na můj životopis mrknout, ani jsem neváhala. A konečně jsem v tom měla jasno.
Personalistka si přečetla životopis a hned věděla, v čem je problém. Rukama jí prošly stovky takových a některé chyby se v nich opakují stále dokola. Lidé si často myslí, že jeden překlep přece nic neznamená. Jenže právě taková drobnost může při náboru rozhodnout, jestli vás vůbec pozvou na pohovor. Zajímavé je, že uchazeči ty chyby sami většinou nevidí. I když si svůj životopis přečtou třeba desetkrát, nechápou, že personalista si jich všimne hned napoprvé.

Někdy stačí malý překlep, jindy gramatická nebo stylistická chyba. To všechno o uchazeči vypovídá hodně. Zkušený personalista pozná, jestli byl životopis psaný ve spěchu, bez kontroly, nebo s pečlivostí a respektem k tomu, komu je určený. Pokud v textu chybí čárky, věty nedávají smysl nebo jsou použité v nesprávném významu, nevypadá to dobře. Nejde o to, že by každý musel být jazykovědec. Ale když se člověk uchází o práci, měl by věnovat pozornost i takovým detailům. V konečném důsledku totiž rozhodují.
Chyby v životopise se neodpouští
Není to jen o tom, co uchazeč napsal, ale jak to napsal. Nesrozumitelná věta nebo nevhodná formulace může vyznít neprofesionálně, a i když máte skvělé zkušenosti, kvůli těmto maličkostem skončíte mezi odmítnutými. A co je nejčastější chyba? Životopisy bez jakékoliv úpravy, napsané stylem „hlavně ať to mám hotové“. Personalisté takové dokumenty poznají okamžitě. Bez struktury, bez důrazu na silné stránky, plné obecných formulací jako „dělal jsem to a to“, bez kontextu, výsledků nebo konkrétní hodnoty.
Když v životopise personalista najde překlep jako například „zaěmstnáín“, ihned ví, že uchazeč psal ve spěchu a ani to po sobě nečetl. Pokud je takových zkomolenin víc, začne to o vás něco říkat, třeba že jste zbrklí, nepečliví nebo vám na výsledku nezáleží. A to jsou věci, které si zaměstnavatel nemůže dovolit přehlížet.
Dejte si záležet
Co tedy dělat, když si nejste jistí, jak má správný životopis vypadat? Nejlepší je začít pomalu a s rozmyslem. Nepsat ho ve spěchu mezi vařením oběda a uspáváním dětí. Dejte si na něj čas, klidně dva večery. Každou větu si po sobě přečtěte nahlas. To je jednoduchý trik, díky kterému hned poznáte, jestli text zní přirozeně a srozumitelně.

Nejste si jistí, jak se něco píše? Jestli použít „s“ nebo „z“, jestli má být čárka, nebo zda slovosled vůbec dává smysl? Pak si to raději ověřte. Ve slovníku, v Internetové jazykové příručce nebo se zeptejte někoho, kdo tomu rozumí. Možná máte ve svém okolí učitelku, jazykově vybaveného kamaráda nebo někoho, kdo se pohybuje v HR. Využijte je. Není ostuda požádat o zpětnou vazbu nebo si dokonce i zaplatit korekturu. Ostuda je poslat do světa text plný chyb, který vás má reprezentovat.
A uvidíte sami, že opravdu vyšperkovaný a precizní životopis vám zajistí první krok ke dveřím, které se dosud zdály zavřené. Najednou se začnou ozývat firmy, na které jste si dřív netroufli ani pomyslet. Odpovědi přijdou rychleji a pozvánky na pohovor už nebudou výjimkou, ale samozřejmostí.
Zdroje: vlasta.cz, jobs.cz, autorský text