Babička tvrdila, že když se tohle dá do peřin, budou sny sladší. Věda jí dává za pravdu
Možná to znáte. Probdělé noci, které vám dokážou pořádně zkazit následující den. Ospalost, malátnost a absolutní neschopnost se na cokoli soustředit. Jakmile ale ulehnete do postele, jen se převalujete ze strany na stranu a odpočítáváte minuty, za které vám zase zazvoní budík. Přitom existuje úplně přírodní „lék“, díky kterému už žádné problémy se spaním řešit nebudete.
Spánek je jednou z našich základních biologických potřeb. Potřebujeme ho stejně jako vodu nebo třeba kyslík. Když spíme, tělo se regeneruje, a stejně tak i náš mozek. Ukládají se v něm vzpomínky, opravují se buňky a také se posiluje imunita. Zkrátka a dobře, spánek je pro nás úplně nezbytný a bez něj bychom dlouho nepřežili. Je klíčový pro naše psychické, ale také fyzické zdraví.
Nedostatek spánku může být nebezpečný
Nevěříte? Jeho nedostatek vede k hormonální nerovnováze, náchylnosti k infekcím a psychickým problémům jakými jsou úzkosti nebo deprese. Už po jedné probdělé noci se můžeme cítit jakoby zpomalení, špatně se koncentrujeme a problémy řešíme pomalu a dlouho. Chronická nespavost pak zvyšuje riziko cukrovky 2. typu, ale také vysokého krevního tlaku nebo kardiovaskulárních onemocnění.
Lidé, kteří se léčí s úzkostmi nebo depresemi, trpí nespavostí častěji. To, že spíte špatně, poznáte snadno. Usínání vám trvá déle než třicet minut, během noci se často budíte a spánek vás neosvěží. Jste stále bez energie a spoléháte se na kofein nebo šlofíky během dne.

Kolik hodin bychom měli spát
Optimální doba spánku je pro mnohé moderní lidi nedosažitelnou metou. Stále větší oblibě se přitom těší nejrůznější ranní rutiny celebrit, které chodí spát po půlnoci, ale vstávají už ve 4:30. To aby toho během dne stihly co nejvíce. Mnohým pak slouží jako inspirace. Odborníci přitom upozorňují, že doba spánku by měla být něco mezi 7 a 8,5 hodinami. Obecně pak více spánku potřebují ženy. Ještě důležitější je pravidelnost. Ulehat i vstávat bychom měli ve stejný čas, a to včetně víkendů.
Problémy se spánkem řeší mnoho lidí. Někdo celoživotně, jiný krátkodobě. Objevit se mohou například ve stresově náročnějším období. Co s tím? Podle různých výzkumů pomáhá během dne zpomalit. Vyřadit kofein a jiné povzbuzující látky a zklidnit myšlenky pomocí meditace. V některých případech je samozřejmě potřeba sáhnout i po léku na spaní, existují ale i přírodní cesty, kterými si můžete pomoci k ještě sladším snům.

Řešení znaly už naše babičky
Podle moudrosti našich babiček nám mohou přivodit spánek i bylinky. A nejsou to jen obyčejné babské rady, studie jim dávají za pravdu. Například je prokázáno, že levandule snižuje úzkost, stres a zlepšuje kvalitu spánku. Můžete si ji dát ve vonném pytlíčku pod polštář, udělat si z ní před spaním čaj s medem nebo použít esenciální olejíček. Ten můžete kápnout i do koupele. Další uklidňující bylinou je bezpochyby meduňka, která působí až mírně sedativně.
Stejně tak chmel. Nemyslíme tím ale pivo, nýbrž sušené šištice, ze kterých si můžete udělat čaj nebo si je vyvěsit nad postel. Další účinnou bylinkou je heřmánek, který uvolňuje svaly, nebo měsíček, jenž harmonizuje mysl a během spánku významně posiluje regeneraci. Můžete použít i měsíčkový olej, který se aplikuje přímo na pokožku. Doma si můžete namíchat také vlastní bylinnou směs.
Zkoušejte různé kombinace a dělejte si z těchto bylinek vlastní vonné sáčky, které zavěste nad postel nebo schovejte pod polštář. Bylinky můžeme používat i v rámci aromaterapie. Esenciální oleje působí na centrum našich emocí, paměti a spánku v mozku. Vdechování levandule může snižovat srdeční tep a potlačovat úzkosti. Pokud tak potřebujete relaxační účinky bylinek ještě zesílit, pořiďte si navíc difuzér a sadu esenciálních olejů.
Zdroje: Kouzlovuni.cz, thelancet.com, columbiapsychiatry.org, ncbi.nlm.nih.gov