Žraloci se „zakousnou“ do českých fanoušků. San Jose hlásí pátého českého hráče

Přidat na Seznam.cz

Mezi nejsledovanější týmy NHL pro nadcházející ročník budou jistě patřit Žraloci ze San Jose. I když popravdě spíše jen z českého pohledu. Sharks si s Pittburghem vyměnili hvězdného obránce Erika Karlssona za Jana Ruttu, Mikaela Grandlunda a navíc získalo San Jose právo výběru v prvním kole příštího draftu. Rutta se tak stává už pátým českým hokejistou v tomto kalifornském klubu.

Na první pohled by se to mohlo zdát jako nevýhodná výměna pro Pittsburgh, ale hokejoví fajnšmekři vědí, že Karlsson je extratřída mezi obránci. Vždyť už v kariéře třikrát získal Norris trophy pro nejlepšího beka NHL. A to není všechno, v loňské sezoně zaznamenal na obránce neskutečných 101 bodů! To se naposledy povedlo v sezoně 1991/1992 Brianu Leetchovi, aby defenzivní hráč získal více jak sto bodů.

Třiatřicetiletý obránce Jan Rutta si v NHL po Chicagu, Tampě Bay a Pittsburghu vyzkouší čtvrté angažmá. V sezóně 2022/23 sehrál za Pittsburgh 56 zápasů, ve kterých zaznamenal devět bodů (tři góly a šest asistencí). Během své kariéry v NHL nastoupil Rutta do 294 zápasů, ve kterých si připsal 70 bodů (15 gólů a 55 asistencí). A teď to nejhlavnější, v letech 2020 a 2021 pomohl Tampě Bay vyhrát Stanley cup a v roce 2022 se navíc dostal do finále. Rutta se i zúčastnil dvou mistrovství světa (2017 a 2019).

Vedle Rutty budou modrobílý dres s podobiznou žraloka nosit i Tomáš Hertl, Filip Zadina, Radim Šimek a Adam Raška.

Zdroj: redakce, nhl.com