Zemřel legendární hokejový útočník Petr Klíma

Přidat na Seznam.cz

V 58 letech náhle zemřel bývalý hokejový útočník Petr Klíma. V roce 1990 získal s Edmontonem Stanleyův pohár, v NHL odehrál třináct sezon.

Na twitteru o jeho úmrtí informovali zástupci Litvínova, v jehož dresu vstoupil do „velkého“ hokeje, a na klubovém webu také Kadaň, kde v minulosti působil jako generální manažer a trenérsky mu v té době například pomáhali Vladimír Růžička, Petr Rosol, Vladimír Jeřábek.

Smutnou zprávu ihned převzaly tiskové agentury, weby a média. Na snímku z roku 2019 je Petr Klíma na „domovském“ stadionu v Kadani.

„S velkou bolestí v srdci oznamujeme, že nás nečekaně opustil Petr Klíma. Legendární Kozel, vítěz Stanley Cupu a jedna z největších postav litvínovské hokejové historie,“ uvedli zástupci Litvínova.

Klíma debutoval v lize v sezoně 1981/82, v roce 1985 emigroval a začal hrát v NHL. V ní hájil barvy Detroitu, Edmontonu, Tampy Bay, Los Angeles a Pittsburghu. Na dres si zvolil číslo 85, symbolizující rok jeho ilegálního odchodu z Československa. V elitní kanadsko-americké soutěži odehrál 786 zápasů, ve kterých vstřelil 313 branek a přidal 260 asistencí. Dalších 95 utkání s bilancí 28 gólů a 24 asistencí přidal v play-off. V historické tabulce českých střelců v NHL je šestý, jako první se dostal přes hranici 300 branek. V domácí nejvyšší soutěži hrál Klíma vedle Litvínova i za Jihlavu, s níž v letech 1984 a 1985 získal mistrovský titul. Společně s Petrem Rosolem a Vladimírem Kamešem vytvořili elitní útok, který patřil k nejlepším v soutěži. Prosadili se i do reprezentace a představili se například na Kanadském poháru v roce 1984. O rok později připravilo Klímu zranění o start na mistrovství světa v Praze, kde tehdejší Československo získalo zlaté medaile.

Zdroj: Twitter, Wikipedia