Zemětřesení v Německu. „Jsme fotbalový trpaslík! Ztroskotali jsme na všech frontách.“

Přidat na Seznam.cz

Němečtí fotbalisté po druhém vyřazení ve skupině na mistrovství světa po sobě čelí doma tvrdé kritice. Ze čtyřnásobných světových šampionů a kdysi vyhlášeného turnajového týmu se podle médií stal fotbalový trpaslík.

Německu nepomohlo ve čtvrtek ani vítězství 4:2 nad Kostarikou, protože Japonsko zdolalo Španělsko 2:1, čímž ovládlo skupinu E. Ve prospěch Španělů, kteří stejně jako Němci získali čtyři body, říkalo výrazně lepší skóre. Německo tak v Kataru nenapravilo čtyři roky staré selhání z Ruska.

„Německý debakl je zpečetěn,“ napsal deník Die Welt„Jak trapné! Jsme venku!“ uvedl deník 20min„Německý fotbalový svaz ztroskotal na všech frontách: takhle to dál nejde,“ píše se v internetovém vydání časopisu Kicker.

Ten poznamenal, že v součtu s loňským osmifinále na evropském šampionátu skončili Němci na závěrečných turnajích potřetí po sobě. „Zodpovědnost nese mnoho osob – od trenéra Hansiho Flicka po sportovního ředitele fotbalového svazu Olivera Bierhoffa až po předsedu Bernda Neuendorfa.“

Pověst německé reprezentace utrpěla další ránu. „Fotbalový svět se před námi třásl. Byli jsme vychvalováni jako turnajový tým. Nyní je ale z Německa fotbalový trpaslík,“ podotkl Bild. Podobně zhodnotil vystoupení na MS Kicker. „Velký fotbalový národ Německo – bývávalo. Z německého výběru na mezinárodní úrovni se stává stále větší trpaslík.“

Flickovi svěřenci v Kataru podlehli v úvodu Japonsku 1:2 a poté remizovali 1:1 se Španělskem. I proto jejich výhra nad Kostarikou nezachránila. „Horká bilance: trapná porážka s Japonskem, dobrá remíza se Španělskem a jasné vítězství nad Kostarikou. Je to hanba!“ napsal Bild.

„Mise na mistrovství světa nesplněná. Mnoho věcí se německému týmu na turnaji v Kataru nepodařilo – na hřišti, ale i mimo něj. Tato zimní noční můra bude trvat ještě dlouho,“ uvedl deník Süddeutsche Zeitung.

Přebudovat tým před EURO 2024
Reputaci si Německo bude chtít napravit na domácím mistrovství Evropy 2024. „Japonsko se v osmifinále setká s Chorvatskem, Španělsko s Marokem. A Německo? Má téměř dva roky na to, aby bylo znovu konkurenceschopné v době domácího Eura.

K tomu Flick musí najít a nasadit spolehlivého gólmana, zásadně stabilizovat obrannou čtyřku a zajistit, aby tým pokaždé nezkolaboval, když se jeden z mála světových hráčů jako Gündogan vůbec neprosadí. To vše, a to je jisté, nebude snadný úkol ani bez námitek zbývajících 80 milionů trenérů.

Zdroj: Die Welt, 20min, Kicker, Süddeutsche Zeitung