Zážitky ze hry pod tlakem už mám, říká nováček mezi extraligovými trenéry

Přidat na Seznam.cz

Zatímco elitní české volejbalové kluby přivedly před startem nadcházející sezony na trenérské lavičky renomované odborníky ze zahraničí, v Ústí nad Labem se vedení rozhodlo pro jinou cestu. Tým nově povede teprve 28letý Ondřej Žaba, pro něhož to bude dokonce premiéra na postu hlavního trenéra vůbec. A hned v extralize.

Na snímku volejbalový trenér Ondřej Žaba ve sportovní hale v Ústí nad Labem v první polovině září 2023, kdy se představil volejbalovým příznivcům v rozhovoru pro SportDeník.cz.

Přece jen, nerozklepou se vám kolena z debutu v nejvyšší české soutěži?

Bude to nová situace se vším všudy, ale už jsem trochu obrněný z mládežnických šampionátů. Vyzkoušel jsem si atmosféru mistrovství světa hráčů do 21 let v Itálii jako asistent trenéra Jana Svobody u české reprezentace. Hráli jsme v Cagliari s Argentinou o postup do semifinále. V tie-breaku jsme vedli 11:7, bylo to neskutečné drama. Takže zážitky ze hry pod tlakem už mám (úsměv).

Od koho jste sbíral první trenérské zkušenosti na volejbalové scéně?

U mládežnických reprezentací jsem byl asistentem Přemysla Obdržálka, Jana Svobody a Michala Nekoly, který už měl za sebou angažmá u reprezentačního áčka mužů i spoustu let odtrénovaných v extralize. Teď jsem byl jeho asistentem u reprezentace do 19 let. A pan Nekola může svým způsobem i za to, že jsem nově v Ústí. V tomto klubu dlouho a úspěšně hrál a taky trénoval. U devatenáctky jsem spolupracoval i s dalším asistentem a bývalým skvělým reprezentantem Janem Štokrem. To, že jsem mohl působit v realizačním týmu s takovými osobnostmi, byla pro mě obrovská škola.

Jak byste oba trenérské vzory charakterizoval?

Dali mi toho hodně. Po kolegiální stránce to bylo úplně úžasné. Jsou to jedni z nejvíce pokorných lidí ve volejbale u nás. U mládežnické reprezentace jsem v létě skončil, protože by to nešlo skloubit s prací v klubu. Bylo by to časově nesmírně náročné. Takže se soustřeďuji především na nové angažmá v Ústí. Sleduji samozřejmě domácí i mezinárodní volejbalové dění, abych byl v obraze.

Zdroj: autorský článek