Zahrádkáři, pozor! Tohle musíte udělat na zahradě hned začátkem května. Kdo zapomene, zapláče
Jaro je pro zahradničení tím nejdůležitějším obdobím, zahrádkářská sezóna začíná velmi brzy. V průběhu března a dubna je třeba věnovat péči výsadbě keřů, bylinek, určitých druhů zeleniny i okrasných květin. Nadto je třeba dát zahradu po zimě zase do pořádku. Je nutné odstranit plevel, přihnojovat, zalévat a také ostříhat stromky, aby zase mohly růst v plné síle. Zkraje jarního období zahrada vyžaduje velkou péči, kdybychom však chtěli označit měsíc, který je asi úplně nejdůležitější, byl by to květen.
V květnu čeká na pěstitele nespočet úkolů, které musejí během měsíce zvládnout. V opačném případě se totiž může stát, že časovou ztrátu již nedoženou. Tak zahrádkáři, pozor! Tohle musíte udělat na zahradě ideálně začátkem, ale nejpozději do konce května. Kdo zapomene, dost možná v období sklizně zapláče nad výdělkem, protože úroda by nemusela být taková, jakou očekává.
Květen patří již tradičně jahodám
Chcete-li si i vy vypěstovat na zahradě červené, voňavé a sladké plody jahod, květen je právě tím měsícem, kdy s jejich jarní výsadbou musíte začít. Prvním krokem k bohaté úrodě jahod je výběr a koupě těch nejlepších sazenic. Ty musejí mít dobrý kořenový systém, listy a také srdíčko. Vyvarujte se nákupu uschlých a jinak poškozených sazenic, které se vám neuchytí. Zakoupené sazenice byste měli ponořit do vody, poté jejich kořeny obalit propustnou látkou a sazenice jahodníků uložit po dobu několika dnů na chladné místo. Zahrádkářům se už léta osvědčuje pěstování jahod na černé netkané textilii, která nejenže zabraňuje prorůstání plevele, ale také udržuje dostatečnou vláhu kolem rostlin a plody jahod čisté. Do folie si připravte díry a do hloubky přibližně 15 cm vysázejte přichystané sazenice. Po vysazení nezapomeňte vše důkladně zalít, protože jahody mají rády dostatek vláhy, ale nepřežeňte to, při nadměrném použití vody mohou jahody začít rychle uhnívat.

Nezapomeňte na trávník
I když mnoho lidí pečuje o záhonky, stromy, skleník a další věci, velmi často se zapomíná, že i trávník potřebuje důkladnou péči. Však je základním prvkem celé vaší zahrady, a proto si zaslouží váš čas. Nestačí vzít pouze sekačku a zkrátit rychle rostoucí stébla trávy. Zvlášť po suché zimě, jaká byla loni, je trávník často poškozený a je třeba ho dosít, provzdušnit a také pohnojit. Právě na začátku května má půda dostatek vláhy pro to, aby se travní semeno uchytilo a mohlo rychle vzklíčit. Na jaře se daří plevelu více než jindy, proto jej nenechte v trávníku vykvést, to už je pozdě. Velmi účinné je plevel z trávníku odstraňovat mechanicky, k čemuž lze zakoupit speciální nářadí, které odolné rostliny vydloubne i s kořeny.

Pokud ještě nemáte brambory, je nejvyšší čas
Jestliže jste se ještě nedostali k sadbě brambor, začátek května je pro vás naprosto klíčový. Brambory se sázejí do teplé zeminy, proto je první polovina května přímo ideální. Jsou poměrně nenáročnou plodinou a ani jejich sadba není nic, co byste nezvládli. Půda pro brambory by měla být dostatečně pohnojená a provzdušněná. Řádky pro brambory nachystejte přibližně v 70cm rozmezí, samotné brambory sázejte do hloubky asi 10 cm a alespoň 20 až 30 centimetrů od sebe, aby měly dostatek prostoru pro růst. Nasázené brambory pěkně přihrňte hlínou. Až vyrazí nať, musíte hlídat přízemní mrazíky, které by ji mohly spálit. Pokud víte, že hrozí ochlazení, brambory přikryjte netkanou textilií, případně na ně přidejte hlínu.
Zahrada má být především radost. Ale i radost vyžaduje pravidelnou péči, kterou vám rostliny, zelenina, stromky i květiny mnohokrát vrátí. Čím větší péči jim věnujete, tím lépe se vám odvděčí svojí úrodou. Nezapomeňte začátkem května udělat všechny potřebné práce, aby vám při sklizni nezbyly jen oči pro pláč.
zdroje: prozeny.cz, ireceptar.cz, dumazahrada.cz