Zachrání Poláky v elitní skupině český brankář? Fučík píše „hokejovou reportáž“ u našich sousedů

Přidat na Seznam.cz

Už dříve bývalo zvykem, že za Kazachstán či Jižní Koreu hráli naturalizovaní hokejisté, zpravidla z USA či Kanady. Také už nás nepřekvapí česká jména v rakouských či německých výběrech, za které hrají borci, jejichž rodiče emigrovali. Ale aby reprezentoval jiný národní tým hráč s českým jménem, který se narodil v naší zemi, to už tady dlouho nebylo Týká se to Tomáše Fučíka, který obléká dres polského národního týmu.

Fučík se narodil v Karlových Varech, ale mládežnickou kariéru rozjel v Třebíči. Juniorskou extraligu si zahrál v Jihlavě. Dokonce se zúčastnil v dresu Karlových Var národní juniorské ligy MHL. Dospělou první ligu si vyzkoušel právě na Vysočině a v Benátkách nad Jizerou. Tím ale jeho putování po českých a mezinárodních kluzištích neskončilo. V létě 2015 podepsal smlouvu s týmem Orli Znojmo, za které odehrál devět utkání. Rok na to už se přemístil do Polska a po pěti letech přijal polské občanství.  

Do Ostravy, kde Poláci hrají základní skupinu, přijel v pozici brankářské dvojky. Jedničkou našich severních sousedů však není rodilý Polák, ale 36letý naturalizovaný Američan John Murray. A „aby se to nepletlo“ záda jim kryje David Zabolotny, který se narodil v německém Frankfurtu. „Jsme zcela realističtí. Chceme udělat vše pro to, abychom se udrželi nahoře. Víme, že potřebujeme získat body proti Kazachstánu nebo Francii. A možná i pár bodů s dalším týmem,“ řekl John Murray před šampionátem na stránkách IIHF. A ten další, nečekaný, bod získali Poláci hned v jejich prvním zápase proti Lotyšsku. V jednu chvíli to vypadalo, že by mohli vyhrát za tři body. Nakonec se o vítězi rozhodlo v prodloužení, kdy měli více štěstí Lotyši.

Poláci hodně spoléhají na své fanoušky, kteří to budou mít do Ostravy „co by kamenem dohodil“. „Bude to divoké a myslím, že nám to pomůže,“ věří v sílu publika polský kapitán Krystian Dzubinski. „Lidé věnují hokeji větší pozornost. Do polského hokejového svazu přišli sponzoři. Za pouhý rok vypadá všechno lépe. Musíme tu ale zůstat ještě rok a pak možná další, aby se našim hráčům otevřely možnosti hrát v lepších ligách,“ dodává kapitán.

Spojení Polsko a Česko má ještě jednu rovinu. Za polský výběr hrají na probíhajícím MS Pawel Zygmunt z Litvínova a Kamil Walega z Třince. Očekávala se i nominace olomouckého útočníka Arona Chmielewského, který však nakonec kvůli zdravotním problémům se nedokázal připravit na vrchol roku.

Zdroj: ruiksport.com, wikipedia.org, hcdukla.cz