Za tímto vodním dílem jezdí turisté z celého světa. A je v Česku!
Česká republika je vnitrozemským státem. Z tohoto důvodu jezdí velké množství Čechů do přímořských oblastí, aby si pořádně užili letní koupání. Je pravda, že moře nabízí svým návštěvníkům rozsáhlé benefity, ale kvůli tomu bychom neměli zatracovat sladkovodní plochy. Těch se u nás nachází nespočet.
Není překvapením, že jednu z nejvýznamnějších vodních ploch na území České republiky najdete v Jihočeském kraji. Ten je totiž vodními díly doslova protkaný skrz na skrz. Mimo jiné v něm najdete okres Jindřichův Hradec, který je rybníkářskou velmocí. Za prohlídku stojí i samotné město.
Lipno dosahuje tak obšírných rozměrů, že je titulováno jako moře
Vodní nádrž Lipno je největší vodní plochou na území České republiky. Je natolik rozsáhlé, že se mu přezdívá (jiho)české moře. Jeho celková rozloha činí 48,7 kilometrů čtverečních. Na pravém břehu se dotýká státních hranic s Rakouskem. O Lipenské přehradě se poprvé začalo hovořit po rozsáhlých povodních, které zasáhly místní krajinu v roce 1890. Obyvatelé, které by výstavba zasáhla, se však nechtěli vzdát svých pozemků. Kvůli tomu se od plánů odstoupilo. Proto se celá oblast potýkala se závažnými povodněmi o přibližně třicet let později znovu. Než se však podařilo plány na výstavbu Lipna realizovat, přišla druhá světová válka. Kvůli ní byla veškerá snaha architektů znovu zmařena. Výstavba byla tedy nakonec zahájena až po skončení války. První „cihla“ byla položena v roce 1952, poslední pak v roce 1958.
Lipno si oblíbí úplně každý
Lipno nabízí turistům stovky různých důvodů, proč se k němu vydat. V první řadě se sem sjíždí návštěvníci z celého světa kvůli koupání. Ti úplně nejmenší ocení rozsáhlou síť hřišť a zábavních atrakcí, které jsou v některých oblastech doslova na každém rohu. Nadšenci do cyklistiky mají k dispozici stovky kilometrů cyklostezek. Jiní sportovci ocení přítomnost tenisových kurtů, fotbalových, basketbalových nebo workoutových hřišť. Ve městě Lipno nad Vltavou najdou vyžití dokonce i milovníci zimních aktivit. Na tamějších vrcholech je vybudováno několik sjezdovek, které patří k nejlépe udržovaným na jihu. Lyžovat sem nezřídka jezdí i lidé z Rakouska, Německa nebo především Nizozemska. V zimních měsících se vám pak naskýtá možnost si na samotné přehradní nádrži zabruslit. Jedná se o zážitek, na který jen tak nikdy nezapomenete.

Vyznavači adrenalinu pozor
Na své si kromě aktivních sportovců přijdou i příznivci turistiky. V okolí Lipna se totiž nachází celé zástupy překrásných památek a turistických atrakcí. Jedna z nich se nachází přímo vedle přehrady. Řeč je o Stezce korunami stromů Lipno. Jejím největším lákadlem je kruhovitá rozhledna, která je umístěná přímo uprostřed zalesněné oblasti. Cestu dolů si můžete urychlit jízdou na suchém tobogánu, který je 52 metrů dlouhý. Pokud mají vaše děti rády vzrušující zážitky, ocení celkem 11 adrenalinových sekcí. Pro zvědavé jedince, kteří lační po poznání, je zase po cestě připraveno několik interaktivních naučných zastávek.

Okolí přehradní nádrže je poseto dlouho řadou významných památek
Co se historických památek v okolí týče, jako první stojí za zmínku Český Krumlov. Jedná se o město, které je kulturním i turistickým centrem Jihočeského kraje. Jeho významnost podtrhuje fakt, že je celé jeho středověké centrum zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Z Lipna nad Vltavou to je do Českého Krumlova asi jen 30 minut cesty autem.
Obdivovatelé výhledů by si rozhodně neměli ujít Vítkův kámen. Jedná se o nejvýše položený hrad v České republice, neboť byl vystavěn ve výšce 1035 metrů nad mořem. Jeho součástí je věž, na jejíž vrchol vede celkem 61 schodů. Z ní se vám naskytne tak překrásný výhled, že ho již do konce života nedostanete z hlavy. Celý hrad jinak působí skromným dojmem a nabízí návštěvníkům romantickou atmosféru.
Zdroje: lipno.cz skrz.cz wikipedia.org ceskehory.cz