Za Husáka jsme z nich pili meltu. Dnes trhají aukční rekordy a prodávají se za tisíce. Nemáte je ještě v kredenci?
Vzpomínáte si? Vaši rodiče a prarodiče na umakartových židlích v kuchyni pili meltu, často z hrnečků, které už tehdy působily nevkusně. Jenže některé z nich jsou dnes ceněnými kousky pro sběratele.
Sbírka šálků a podšálků v kredenci po babičce ještě nemusí znamenat to, že jste vyhráli v loterii. Na druhou stranu vám mohou tyhle keramické produkty přidat nějakou tu tisícovku do rodinného rozpočtu. Některé kousky v sadách se navíc prodávají za pětimístné a dokonce i šestimístné částky. Možná je tedy načase, abyste zkontrolovali, zda doma nemáte něco, na čem se dá zajímavě vydělat. Rozhodně to není nemožné.
Tuctové hrnky za tisíce? Některé ano!
Mohlo by se zdát, že ceněny jsou pouze luxusní porcelánové šálky s podšálky, které mají na „krku“ více než 10 křížků. A jistým způsobem to skutečně platí. Jenže v kredenci můžete mít i hrnečky mladší a zdánlivě naprosto tuctové. I za ty je ovšem možné utržit slušné částky. Jedna taková nádobka se vzory ovoce či květin, případně s obyčejnými abstraktními vzory, se sice může prodávat jen za stovky korun, máte-li ovšem celou sadu, můžete si i v případě zdánlivé bezcenných kousků přijít na čtyřmístnou částku, jež nezačíná jedničkou. Sběratelé totiž někdy nakupují i takové nádobí.

Na online tržištích a v bazarech se za poměrně vysoké částky prodávají i tzv. gastro hrnky, tedy hrnky, které se před rokem 1989 používaly v jídelnách a restauracích, případně v hotelích. I ty může mít někdo doma, což dokládá jejich prodej na aukčních portálech. Vůbec přitom nevadí, že na některých takových hrncích jsou nepříliš vkusné vzory či nápisy jako ROH, o kterých již dnešní mladí lidé nevědí, co vlastně znamenají. Ceněny jsou každopádně např. hrnky porcelánky Benedikt, která se od roku 1958 začala soustředit právě na hotelový porcelán. Nemáte nějaké její produkty doma?
Na čem lze opravdu vydělat?
Svého času byl fenoménem růžový porcelán, který se těšil velké oblibě i u řady našich babiček a prababiček. Mnozí si ostatně vzpomenou, jak se v nich ještě za Husáka pila melta. Oblíbené byly mj. růžové šálky a podšálky se značkou Haas & Czjzek, což byla vůbec první porcelánová manufaktura v Čechách. Vyráběla přitom široce ceněný český porcelán a porcelánové servisy. V roce 2012 ovšem zkrachovala. Na některých tržištích a v bazarech se každopádně sady hrnečků a podšálků s touto značkou prodávají za částku, která atakuje 20 tisíc korun. To už je opravdu zajímavá částka.

Ceněn je rovněž míšeňský porcelán (první evropský porcelán vůbec) či nádobí francouzské porcelánky Niderviller. Tyto výrobky už neměl doma každý, ale zase tak výjimečné také nebyly. Hodnotu mají také šálky a podšálky z období Biedermeier. I jediný pár lze prodat za až 10 000 Kč. Pokud byste ale chtěli skutečně zbohatnout, i za šestimístné částky se prodávají vzácnější starodávné porcelánové soupravy. Nejde tedy pouze o šálky a podšálky, ale obvykle také o cukřenky a konvičky s pokličkou. Jednat se přitom může o prvorepublikový porcelán, takže nemusí být starý ani 100 let.
Jaké kousky je možné prodat?
Máte-li v kredenci po prarodičích hrnečky, ze kterých se za Husáka pila melta, ještě to nutně neznamená, že mají nějakou hodnotu. Ceněn je především dekorativní porcelán, který by měl být ve stoprocentním stavu. Musí tedy stále působit jako nový. Má-li „oťuky“, mnoho peněz na něj asi neutržíte. Hojně se prodávají malované kousky, ovšem ani jednobarevný (třeba právě růžový) porcelán rozhodně nemusí být bezcenný. Největší hodnotu mají vícekusové sady. Pokud přitom neobsahují pouze několik kusů šálků a podšálků, ale i další nádobí, je to jen a jen dobře.
Zdroje: idnes.cz, tn.nova.cz, ceskestavby.cz