Z tohohle se budou Češi dlouho vzpamatovávat. Meteorologové mluví o nejdivočejším červnu posledních desetiletí
Když se podíváme na předpovědi na nadcházející týdny, není to úplně příjemné čtení. Teploty mají mířit vysoko nad běžné hodnoty, déšť se v mnoha regionech skoro neukáže a meteorologové začínají mluvit o mimořádně náročném začátku léta.
Předpovědi na červen 2025 naznačují, že Českou republiku může čekat období s nadprůměrnými teplotami a nedostatkem srážek. Podle dlouhodobých výhledů Evropského centra pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF) existuje zvýšená pravděpodobnost výskytu vln veder ve střední Evropě během letních měsíců.
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zase upozorňuje, že dosavadní průběh jara byl teplotně nadprůměrný a srážkově naopak podprůměrný, což může přispět k prohlubování sucha v následujících týdnech.

Sucho klepe na dveře
Půdní vlhkost je už nyní na velmi nízkých hodnotách. Podle dat ČHMÚ klesá hladina spodních vod v oblastech jako je jižní Morava nebo střední Čechy, a pokud červen nepřinese významnější srážky, čeká nás stav srovnatelný s extrémním suchem v roce 2018. V důsledku toho může dojít k omezení zavlažování, poklesu zemědělské produkce i zhoršení kvality ovzduší.
Zemědělci už nyní upravují harmonogramy výsevu i sklizně. Rané obiloviny dozrávají rychleji, ale bez potřebné vláhy bude jejich kvalita výrazně nižší. Na sucho reagují i ovocné stromy, které v mnoha sadech ztrácejí násadu plodů. V případě lesních porostů, zejména těch smrkových, představuje kombinace sucha a tepla ideální podmínky pro šíření kůrovce.
Znepokojivé je i to, že vysoké teploty zvyšují výpar z půdy i vodních toků, což dále zhoršuje situaci v krajině. Odborníci proto apelují na zodpovědné hospodaření s vodou nejen v zemědělství, ale i v domácnostech.
Vedro vystřídají bouřky a přívalové deště
I přes očekávaný nízký úhrn srážek meteorologové varují, že během června se objeví i silné bouřky. Tyto jevy ale neřeší problém sucha, ba naopak ho často zhoršují. Půda vysušená dlouhodobým horkem není schopná rychle přijímat vodu, a tak dochází k přívalovým odtokům a lokálním záplavám.
V minulých letech už podobné scénáře zažila například Vysočina nebo východní Čechy. Také letos se očekává, že některé bouře přinesou nejen silné srážky, ale i kroupy a silný vítr. Ty mohou způsobit škody na majetku, dopravní infrastruktuře i plodinách.

Celý kontinent čelí výzvě
Vlny extrémního počasí se netýkají jen Česka. Letošní léto má být podle evropských meteorologických modelů nejteplejší od začátku systematického měření. Již v květnu se v Itálii, Španělsku a Řecku objevily teploty přesahující 38 °C, a očekává se, že červen tato čísla překoná.
Klimatologové přitom zdůrazňují, že toto extrémní počasí není náhodou, ale výsledkem dlouhodobého oteplování planety. Ačkoliv letošní výkyv ještě může překvapit svou intenzitou, podobná léta se podle aktuálních klimatických modelů stanou standardem během příštích 10 až 15 let.
Připravit se musí stát i jednotlivci
Obce, města i stát by měly urychleně zintenzivnit adaptační opatření. Už nyní je patrné, že stávající systém vodního hospodářství nestačí reagovat na prudké výkyvy počasí. Prioritou obcí a měst by tak měla být snaha o zadržování dešťové vody, výsadba zeleně ve městech a budování retenčních nádrží.
Zároveň je nezbytná také osvěta veřejnosti. V horkých dnech roste riziko zdravotních komplikací, zejména u seniorů, dětí a lidí se srdečními problémy. Důležité je především dodržování pitného režimu, omezení fyzické aktivity v poledních hodinách a sledování meteorologických výstrah.
Zdroje: tn.nova.cz, intersucho.cz, denik.cz, novinky.cz