Vypadá jako kýč z 80. let. Ale za tenhle bezvýznamný obraz vám dají desetitisíce. Plno důchodců ho má doma
České domácnosti jsou plné starých věcí, které mají mnohdy pro zapálené sběratele statisícovou, a dokonce až milionovou hodnotu. Možná také máte doma vzácné mince, zachovalý secesní sekretář se sadami nádobí po babičce či selskou malovanou truhlu. Zvláštní kategorií jsou ovšem obrazy. Ty samy o sobě být vzácné nemusejí, překvapivě vysokou cenu ale může mít rám, v kterém je malba vsazená.
Možná jste už také narazili na zapáleného sběratele všeho možného, který byl schopen nabídnout vám za pro vás téměř bezcennou věc neskutečnou částku. V tom případě si rychle projděte svůj dům, zkontrolujte staré bedny na půdě a vytáhněte zpoza skříní zaprášené obrazy. Nejspíš si je na stěnu stejně nikdy nepověsíte, ale můžete zjistit, že jejich rám je možná cennější než malba samotná. Výjimečné kusy totiž mohou mít až statisícovou hodnotu, což lidé vůbec netuší. Běžně se přitom takový starý rám může prodávat za cenu od pěti do třiceti tisíc. A to i v případech, kdy si o nich myslíte, že jsou to „děsné kýče“ z 80. let.

Jak poznat cenný rám?
Stačí navštívit babičku nebo dříve narozenou tetu a možná na zdech jejich obývacích pokojů uvidíte obrazy s působivě zdobenými rámy. Právě v domácnostech českých důchodců by se mohlo objevit nejvíce vzácných kousků. A možná právě oni by za nějakou tu korunu navíc od sběratelů či starožitníků byli vděční. A i když nepůjde ve většině případů o nijak astronomickou částku, napjatý rodinný rozpočet určitě potěší každá tisícovka navíc. Jak tedy poznat, že vám na zdi visí jmění? Nebo že vám peníze do domu může přinést třeba i takové nečekané dědictví souboru krajinek či zátiší po vašem prastrýci? Rozhodující je nejen styl a stáří rámu, ale také to, zda jde o ruční práci. Ta je totiž v tomto oboru vysoce ceněná. Stejně tak nesmí být rám viditelně poškozený, lepený, rozbitý nebo poškrabaný.
Nejcennější jsou ty barokní
Pokud se zeptáte odborníků, řeknou vám, že se někdy obrazy vykupují jen kvůli jejich rámu. Cenné jsou například ty z baroka, ale i pozdější. Dobrý a vhodný rám navíc kvalitu obrazu i jeho cenu ještě podtrhuje a zvyšuje jeho prodejnost. Zejména italské rámy z období renesance dosahují ceny vyšších desítek tisíc korun. Secesní, biedermeier, dřevěné, vyřezávané, lidé často vůbec netuší, jaké skvosty mají doma. Rámy mívají i vlastní samostatné aukce nebo se draží individuálně. I obyčejný rám může mít cenu stovek až tisíců korun. Než jej tedy vyhodíte do popelnice, zajděte s ním nejprve za odborníkem. Klidně i jen do antikvariátu, případně postačí zavolat nebo poslat fotky obrazu na e-mail některého starožitnictví či aukční síně. Zdarma s obrazem či rámem poradí.
Hodnotná díla mohou viset v předsíni
Hodnota díla není jen v jeho velikosti, jak si myslí někteří majitelé. Například Tomáš Zezula z Aukčního domu Zezula vzpomíná na starší dámu, která mu ve svém domku ukazovala staré nádobí bez větší hodnoty. On si ale na zdi v rohu všiml jiného pokladu. Totiž drobného zarámovaného akvarelu na papíře, který jej zaujal svou dokonalostí a lehkostí provedení. Když jej sundal ze zdi a prohlédl, zatajil se mu dech. Držel totiž v ruce precizní práci mistra akvarelu na vídeňském císařském dvoře Rudolfa von Alta. Majitelka, která zdědila akvarel po rodičích, za něj nakonec díky aukci získala neuvěřitelných 370 tisíc korun, ačkoli vyvolávací cena začala na 80 tisících. Chvíli to tak prý dokonce vypadalo, že budou volat rychlou záchrannou službu.

Vytvořte si prostor s duší
Jestli se ani přes ujištění o vysoké ceně artefaktu na vaší zdi nechcete vzdát, vytvořte si díky němu prostor s duší. Starý rám obrazu se dá totiž využít mnoha způsoby, třeba i tím, že do něj vložíte čerstvou rodinnou fotografii. Pro pocit tepla a pohody je potřeba dát prostor vzpomínkám. Každý předmět v domě by měl mít svůj příběh. Někdy jde přitom o rodinné dědictví, dar od někoho blízkého nebo trofej z cest. Právě tyto detaily prostor dokonale obohatí, vyladí a vytvoří příjemnou atmosféru. Využívání předmětů s historií udělá z domova unikátní prostory, které vyprávějí.
Zdroje: tn.nova.cz, www.chcidomov.cz, udalosti247.cz