Výletníci, zaznamenali jste? Otevřela se nová turistická perla. Pohled na Česko z jeho nejkrásnější perspektivy
Na jednom z nejmagičtějších a nejkrásnějších míst v Česku se na Prvního máje otevřela nová turistická vyhlídka Hláska. Nabízí pohled na gotickou zříceninu, ale také na jednu z největších přehradních nádrží u nás, přezdívanou Moravský Jadran. Hláska patřila k nejmohutnějším obranným systémům své doby a byla dlouhá století zakonzervovaná. Otevřená bude denně až do 28. září.
Pokochat se nezapomenutelným výhledem na „Moravský Jadran“ mohou od 1. května výletníci, kteří zavítají za poznáváním Znojemska. Prosluněný jih Moravy jim totiž nabídne novou turistickou perlu. Vyhlídku s názvem Hláska, která ve středověku patřila k nejmohutnějším obranným systémům a sloužila jako předsunuté opevnění hradu Cornštejna. Věž vystavěná kolem roku 1478 byla přitom po staletí uzavřená, zakonzervovaná a kvůli špatnému technickému stavu také nepřístupná.
Dominanta Vranovské přehrady
Nyní z této dominanty uvidí turisté nejen zříceninu jednoho z hradů, který tvořil součást hradské soustavy na hranicích s dnešním Rakouskem, ale také velkou část oblíbené Vranovské přehrady včetně jejího okolí. Teprve koncem loňského roku se věž podařilo opravit a zpřístupnit veřejnosti. V Hlásce, kterou otevřelo Jihomoravské muzeum ve Znojmě, je kovové schodiště s vyhlídkovou plošinou.

Jak se k novému turistickému cíli dostat?
Jednou z možností je jít pěšky směrem od Cornštejna, případně se sem dostanete z obou parkovišť pod zříceninou hradu od Lančova po žluté turistické značce. Ujít budete muset asi 500 metrů. Terén je středně náročný, s výšlapem lesní stezkou, který může být pro některé návštěvníky náročnější. Cesta není vhodná pro kočárky ani osoby se sníženou pohyblivostí.
Malebná krajina zátok jako na dlani
Dochované torzo věže je vysoké 9 metrů, vstupuje se do něj ve výšce 4 metrů. Až vystoupáte na vyhlídkovou plošinu, budete mít malebnou krajinu zátok Vranovské přehrady a listnaté lesy v jejím okolí jako na dlani. Hláska, která hlídala strategicky citlivé místo a umožňovala rozhled do míst, kam ze samotného hradu nebyl dobrý výhled, se nachází blízko zámku Vranov nad Dyjí, kde se točila třeba výpravná pohádka Nesmrtelná teta. Současně je nedaleko gotického hradu Bítov s unikátní sbírkou vycpaných psích mazlíčků posledního majitele hradu, prostopášného barona Haase. Hrad s kaplí i cukrárnou se tyčí na jednom z konců 30 kilometrů dlouhé Vranovské přehrady nad říčkou Želetavkou a tvoří působivou dominantu krajiny.
Rozhlédnout se do kraje můžete do konce září
Otevřená bude tato nová vyhlídka denně až do 28. září, a to od 9:00 do 17:00. Poslední prohlídka je pak naplánovaná vždy od 16:30. Platba je tady ale možná pouze bezkontaktní kartou, případně mobilním telefonem na bezkontaktním terminálu. Na hradě totiž není průvodce ani pokladna. Vstupné je 50 korun. Jakmile zaplatíte, brána se po provedení platby automaticky otevře. Dosud nepřístupný prostor je veřejnosti otevřený vůbec poprvé v historii.

Jedinečná atmosféra pohodového kraje
Znojemsko je pohodový kraj plný viničných tratí, tradičních vinných sklípků i moderních vinařství se špičkovými víny oceněnými na mezinárodních soutěžích. Jedinečnou atmosféru dokládá množství přírodních i historických památek. Vranovská přehrada samotná nabízí možnost rekreace, plavání, rybaření, vodních sportů i brázdění hladiny na výletních lodích. Rekreanti ubytovaní na Bítovsku pak mohou zavítat lodí až do prázdninové destinace Vranov nad Dyjí. Lodě přepravují i cykloturisty s jízdními koly.
Národním parkem Podyjí cyklobusem
U Vranovské přehrady jezdí v sezóně ze Znojma přes Národní park Podyjí a okolo přehrady cyklobusy. Milovníci vůně benzínu si mohou prohlédnout stará auta v muzeu Tatry v Bítově. A ještě jedna zajímavost. Podhradí nad Dyjí, které se nachází v blízkosti nově otevřené vyhlídky, patří mezi vůbec nejteplejší místa v Česku. Vedle Strážnice na Hodonínsku tady nejčastěji padají teplotní rekordy.
Zdroje: www.novinky.cz, www.znojemsko.cz, cdn.kudyznudy.cz