Meteorologové bijí na poplach: Výhled do června děsí i zkušené klimatology. Tohle datum zavání průšvihem
Konec jara a začátek léta je v posledních letech spíše nadprůměrný a s tropickými teplotami jsme se setkávali už od dubna. Letos je ale vše jinak a nebude tomu ani na začátku léta.
Rok 2025 se zkrátka rozhodl jít trochu jiným směrem. V minulém týdnu dokonce na výše položených místech spadly sněhové vločky a meteorologové i klimatologové bijí na poplach. Nepříznivý vývoj počasí v červnu se dotkne nás všech, ať už jste chtěli vyrazit na časnou dovolenou, pěstujete vlastní plodiny na zahrádce, nebo si jen chcete užít pobyt venku. Nevyzpytatelné předpovědi nás budou doprovázet po celé léto a jeden extrém bude střídat druhý.
Nečekaný start léta
Podle měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nás čeká mimořádně chladný začátek června. Už samotný konec května a přelom těchto dvou měsíců bude teplotně podprůměrný. Ze severovýchodní Evropy k nám proudí chladný vzduch, který s sebou nese časté přeháňky, silný vítr a ve vysokých polohách (na hřebenech hor) dokonce možná spadnou další sněhové srážky.
Meteoroložka uvedla, že „do poloviny června očekáváme pokračující přeháňky, ojediněle bouřky s krupobitím a teploty, které budou pod dlouhodobým normálem. V horských oblastech se i nadále udrží sníh.“
Tato předpověď je v ostrém kontrastu s mnoha pranostikami, kterými se lidé po staletí řídili. Co se ale vyplnilo, byly mrazy na takzvané „zmrzlé muže“. Přízemní mrazíky se na rozdíl od minulého roku objevily v květnu na mnoha místech. Také pranostika „Žofie políčka často zalije“ je letos velmi aktuální, protože v týdnu od 19. května má spadnout velké množství srážek.

Přelom, který nevěstí nic dobrého
Velmi nízké teploty a počasí, do kterého by člověk „ani psa nevyhnal“, vystřídají opačné extrémy. Meteorologické předpovědi naznačují, že přibližně v polovině června (kritickým datem bude 15. červen) vystřídá tuto studenou frontu prudký nárůst teplot. Ty by mohly během pár dnů atakovat třicítku na teploměru, a to bez výrazného přechodového období. Podobné skoky s sebou nesou i silné bouřky, výkyvy tlaku a velkou zátěž na organismus citlivých osob. Meteorologové i lékaři varují, že v takových případech nemá tělo čas se postupně adaptovat. Problémy se tak týkají nejen lidí s chronickými potížemi, ale i těch zdravých. Pozor by si měli dávat zejména starší lidé a malé děti. Vlivem náhlé změny počasí pak můžeme pociťovat bolesti hlavy, únavu a za velkých veder dokonce kolapsové stavy.
Zároveň se meteorologové shodují, že prudké oteplení může být předzvěstí extrémně horkého léta. Už nyní meteorologické modely naznačují, že červenec a srpen s sebou přinesou tropické teploty a minimum srážek. A pokud se tato předpověď vyplní, čeká nás další rok plný klimatických extrémů.

Dopady na zemědělství a přírodu
Stále nevyzpytatelnější počasí ale nesužuje pouze lidi. Ovlivňuje především přírodu a její přirozené procesy. Přemokřená půda v jarních měsících komplikuje setí a růst rostlin, podporuje množení patogenů a plísní. Rychlý nástup vysokých teplot a sucha pak může úrodu poškodit, protože mladé rostliny s nedostatečně vyvinutým kořenovým systémem usychají. Nejvíce ohrožené jsou obilniny, brambory a plodová zelenina. Ať už vás počasí zajímá kvůli zahráce, nebo kvůli vlastnímu zdraví či zarezervované dovolené, sledujte pravidelně předpovědi a výstrahy ČHMÚ. Dlouhodobé předpovědi jsou dnes často nejisté a změny přicházejí náhle.
Po nástupu veder se snažte vyhýbat pobytu na poledním slunci, rostliny zalévejte pouze ráno a večer, dbejte na dostatečný pitný režim a chraňte před vysokými teplotami malé děti i domácí zvířata. Výhledy na letošní léto jsou plné extrémních výkyvů počasí a je potřeba se na ně připravit.
Zdroje: Tn.nova.cz, Novinky.cz, Akcniceny.cz