Volejbalisté Českých Budějovic půjdou do Ligy mistrů poprvé se zahraničním trenérem. Tým vede Andrzej Kowal

Přidat na Seznam.cz

Se spoustou novinek vstoupili do přípravy na novou sezonu volejbalisté VK Jihostroj České Budějovice. Poprvé v historii klubu se hlavním trenérem extraligového týmu stal zahraniční kouč – uznávaný polský odborník Andrzej Kowal. Má za sebou úspěšnou a bohatou kariéru, když s celkem Rzeszówa vyhrál třikrát tamní ligu, získal stříbro v Lize mistrů a vedl i polský národní tým.

Kowal se už společně s novým asistentem Petrem Kohoutem podílí od první poloviny srpna na tréninkovém procesu jihočeského klubu, který doznal obrovských změn nejen v realizačním týmu, ale i v hráčském kádru. A při jednom z tréninků poskytl Kowal i rozhovor pro SportDeník.cz.

Na snímku Kowal (vpravo) a Kohout v budějovické hale (srpen 2023).

Jaké jsou vaše poznatky z polské ligy?

Je to jedna z nejlepších soutěží v Evropě. Týmy se často probojovaly do závěrečných kol Ligy mistrů a dokonce dva elitní polské celky se střetly přímo až ve finále této nejprestižnější klubové scény. Vím, že v Polsku v poslední době působí nebo působili přední čeští reprezentanti jako Vašina, Hadrava atd.

Loni České Budějovice skončily na druhém místě české extraligy a díky tomu získaly právo startu v Lize mistrů. Jak to berete?

V minulé sezoně jsem tady nebyl, ale myslím, že i stříbro bylo pro klub úspěchem.

Už máte na jihu Čech k dispozici kompletní kádr pro sezonu?

Hráči se už poctivě připravují v domácí hale. Chybí jen kubánský univerzál Gonzáles, který absolvuje program s národním týmem Kuby.

Co říkáte na složení týmu, v němž figuruje řada nových zahraničních hráčů?

Myslím, že pro trenéra je dobré mít na soupisce svého družstva zahraniční volejbalisty. Už z toho důvodu, že mají mezinárodní zkušenosti, které jsou potřeba pro účinkování v evropských pohárech. A zvlášť pro Ligu mistrů.

Už jste uvažovali o ambicích pro českou extraligu?

Chceme si stavět nejvyšší cíle. V Česku je více silných týmů. Záleží na tom, jak budou poskládané ostatní celky, v nichž také došlo k velkým obměnám včetně příchodů cizinců. Bližší situaci poznáme a uvidíme až po skončení základní části.

Zdroj: autorský článek