Vlastníte jmění, aniž byste o tom věděli. Tento domácí spotřebič obsahuje 22karátové zlato
Zlato je jedním z nejcennějších ušlechtilých kovů, které známe. Už odpradávna má punc luxusu a drahého zboží. Jako symbol bohatství přitahovalo zlato pozornost už před dávnými časy. Rýžování, jako nejstarší způsob získávání drahého kovu, se dle záznamů objevovalo už v 7. století před naším letopočtem a začali s ním v Číně. Odtud se postup získávání drahého kovu rozšířil i do dalších oblastí, Evropané s ním začali až mnohem později, v průběhu středověku.
Po celoevropském úpadku se rýžování zlata zase dostalo do popředí až v 19. století. V témže století propukla i proslulá zlatá horečka v západních oblastech USA. Dnes už nemusíte trávit hodiny u řek a neúnavně přesýpat říční sediment sem a tam v naději, že vám na sítu ulpí alespoň pár zlatých zrnek. Moderní doba přináší netušené možnosti, a vy tak možná vlastníte jmění, aniž byste o tom věděli. No schválně. Tušili jste, že tento domácí spotřebič obsahuje 22karátové zlato?
Starý elektroodpad v sobě ukrývá poklad
Likvidace odpadu je palčivý problém, který rezonuje napříč celou naší planetou. Snižování produkovaného odpadu, jeho ekologická likvidace a co nejmenší dopad na životní prostředí, to jsou cíle, které si vytyčují ty nejvyspělejší světové ekonomiky. Vědci se neustále snaží objevovat nové možnosti, jak co nejefektivněji recyklovat vše, co už se zdá nepotřebné. Velký pokrok na poli recyklace starého domácího elektroodpadu učinili výzkumníci na švýcarské univerzitě ETH v Curychu, kteří zjistili, že pomocí houby ukryté v obyčejné syrovátce vznikající v průběhu výroby sýra lze rozpustit elektroodpad a získat tak ukryté zlato a další cenné kovy, jakými jsou například měď a palladium.

Staré spotřebiče obsahují klidně i 22karátové zlato
Podle údajů získaných švýcarskými vědci se může reálně v každých 1000 kilogramech elektroodpadu ukrývat až 400 gramů zlatého kovu. Způsob recyklace je velmi jednoduchý a také šetrný k životnímu prostředí. Staré elektrospotřebiče se ponoří do roztoku obsahujícího syrovátkovou houbu, která dokáže účinně uvolňovat částečky zlata, které pak absorbuje. Získaná směs se následně ohřeje a objeví se v ní zlaté nugety s ryzostí až 22 karátů.
Jaké domácí spotřebiče mohou mít vysokou cenu?
Prakticky jakékoliv staré domácí elektrospotřebiče lze zrecyklovat. Ať už jde o staré počítače, mobilní telefony, televize, tiskárny, případně staré digitální fotoaparáty. Prostě všechno to, co máte uskladněné v krabicích na půdě v koutě a každý rok přemýšlíte, jestli se vám to ještě bude někdy hodit. Výhodou recyklování je snížení produkce odpadů a také příslib do budoucna. Recyklované drahé kovy by mohly v budoucnu tlačit ceny nové elektroniky směrem dolů, což by spotřebitelé jistě ocenili.

Češi dávají elektroodpad do sběru ve velkém
Povědomí o ekologické likvidaci a recyklaci odpadu se ve společnosti neustále zvyšuje, rok 2024 byl v Česku, co se týče množství odevzdaného odpadu, rekordní. Šlo konkrétně o více než 170 tisíc tun starého elektroodpadu. Na zvýšené množství odevzdaných zařízení mělo vliv několik faktorů. Tím nejvýznamnějším je určitě rozšířená síť sběrných míst, které lidem zjednodušují odevzdání elektroodpadu k recyklaci. Evidováno je již více než 12 tisíc míst po celé České republice.
Sami vidíte, že ne každé staré harampádí, které doma skladujete, je bezcenné. Vědci neustále zkoumají možnosti ekologické likvidace elektroodpadu a vylepšují technologie, které umožňují z již použitého zařízení vytěžit maximum pro další použití. Recyklace totiž dokáže efektivním způsobem vyrábět nové věci s minimální ekologickou zátěží. Zkuste i vy doma více recyklovat, každé snížení vyprodukovaného odpadu se počítá.
zdroje: svetprumyslu.cz, ceskestavby.cz, nasetema.cz