Ve volejbale poznal všechno. Milan Fortuník je dvacet let hlavní osobností kladenského klubu

Přidat na Seznam.cz

Výraznou postavou českého volejbalu je Milan Fortuník, který má za sebou bohaté hráčské, trenérské i manažerské zkušenosti. Ještě na jaře vykonával v Kladně dokonce čtyři funkce a pro příští období si ponechal „jen“ tři. Roli hlavního trenéra extraligového celku Kladna přenechal svému nástupci, kterého si sám vybral. Je to Francouz Arnaud Josserand.

Milan Fortuník se o sportu ochotně rozpovídal i v rozhovoru pro SportDeník.cz.

Na snímku Milan Fortuník ve své kanceláři šéfa klubu v kladenské sportovní hale (srpen 2023).

Jaké byly vaše volejbalové začátky?

Pocházím z Nižboru u Berouna a k volejbalu jsem se dostal v patnácti letech. Záhy přišla nabídka zkusit to v mládeži v Praze a když jsem šel na vojnu, vybral si mě legendární trenér Zdeněk Pommer do extraligového áčka mužů. V období let 1989-90 jsem už byl i ve výběru tehdy ještě československého národního týmu.

Je známo, že jste hráčsky působil i v zahraničí. Kde to bylo?

Díky Josefu Smolkovi mladšímu, se kterým jsme spolu hráli, se mi povedlo dostat do Francie. Konkrétně deo klubu Arago de Sete. Poznal jsem jako hráč i další francouzské kluby.

Co následovalo po návratu z ciziny?

Hrál jsem za Aero Odolena Voda,Ustí nad Labem, Perštejn se sídlem v Chomutově. A postupně jsem začal dělal trenéřinu. Nejprve jako asistent zkušených koučů. A jako hlavní trenér jsem poprvé vedl tým v sezoně 2003-2004 v Kladně. Takže jsem tady už dvacet let.

Ještě k hráčské éře. Jak na ni vzpomínáte?

Bylo to fajn. Potkal jsem největší borce tehdejšího období. Jen mamátkou

si vybavím jména jako Bláha, Kaláb, Pakosta, Černoušek, Krejčí. Postupně do velkého volejbalu přicházeli i Jakub Novotný, Jirka Novák, Martin Lébl a mnozí další. Hrál jsem na dvou mistrovstvích Evropy v Řecku a Hamburku, zažil jsem trenéry Zdeňka Pommera a dvojici Petr Kop-Milan Žák.

Zdroj: autorský článek