V Premier League od příští sezóny znovu zavedou pravidlo pěti náhradníků

Přidat na Seznam.cz

Kluby Premier League si odhlasovaly znovuzavedení pravidla pěti náhradníků na zápas od začátku sezóny 2022/23. Střídání lze provést při třech příležitostech během zápasu, včetně poločasu, a kluby mohou na soupisce týmu uvést celkem devět náhradníků, píše server Sky Sports.

Když se nejvyšší anglická soutěž v květnu roku 2020 restartovala po tříměsíční přestávce kvůli pandemii koronaviru, mohly kluby zvýšit počet náhradníků ze tří na pět na zápas. Od sezóny 2021/22 se vrátilo zpět pravidlo nejvýše tří střídání. Výjimkou bylo čtvrté střídání v případě poranění hlavy.

Premier League tak byla jedinou nejvyšší ligou v Evropě, která se rozhodla proti pokračování pěti náhradníků, přestože řada manažerů vyjádřila obavy z únavy hráčů. Dokonce i fotbalový zákonodárný orgán IFAB doporučil, aby toto pravidlo bylo trvalé.

Jak se k této problematice vyjadřovali manažeři TOP týmů v lize?

V prosinci 2021 manažer Liverpoolu Jürgen Klopp řekl, že hráči jsou „na hraně“ kvůli požadavkům rozpisu zápasů a absencím způsobeným koronavirem a požádal o pět náhradníků.

„Nejlepší a nejintenzivnější liga na světě je jediná liga se stále třemi náhradníky. To není správné. Měli bychom to změnit.“ Šéf Manchesteru City Pep Guardiola a hlavní trenér Chelsea Thomas Tuchel byli také silnými zastánci pěti střídání.

„Nechráníme hráče, a proto je to katastrofa. Zvlášť v tomto kalendáři. Budu požadovat, pokud to lidé dovolí, abychom se vrátili k pěti střídáním. Pokud ne, je těžké to udržet,“ řekl Guardiola. „Myslím si, že situace je velmi vážná a velmi náročná, takže pokud bychom se rozhodli pokračovat ve hře, měli bychom mít pět změn, abychom kontrolovali zátěž,“ dodal Tuchel.

Naopak manažer Burnley Sean Dyche, který je znám tím, že střídá velmi málo, říká, že povolení pěti náhradníků nepřiměřeně prospívá větším klubům. „Myslím, že to zcela evidentně zvýhodňuje velké kluby, protože mohou udržet více hráčů spokojených a více hráčů zapojených tím, že provedou více změn,“ řekl Dyche v červenci 2020.

Pro většinu manažerů tak střídání více hráčů bude mít i další pozitivní pohled. O trochu se totiž zklidní situace ohledně nespokojených hráčů, kteří se v zápasech nedostanou na hřiště.

Zdroj: skysports.com