Turisté mají obavy: V oblíbeném letovisku Čechů je vyhlášeno varování před žraloky
V oblíbené dovolenkové destinaci, kam každoročně míří tisíce českých turistů, panuje po nedávných událostech zvýšené napětí. Úřady přistoupily k mimořádným opatřením, která mají zajistit bezpečnost návštěvníků. Nejde přitom o problém, který by se dal brát na lehkou váhu.
Teprve na přelomu roku 2024 a 2025 došlo v letovisku Marsa Alam k šokujícímu útoku žraloka. Obětí se stal 48letý italský turista Gianluca Di Gioia. Podle svědků plaval mimo označenou bezpečnostní zónu, když byl napaden žralokem. Navzdory snaze zachránce Giuseppe Fappaniho byl Di Gioia smrtelně zraněn. Událost se odehrála pouhých 50 metrů od pláže.
Incident okamžitě vyvolal paniku a úřady reagovaly uzavřením přilehlých pláží a zákazem vstupu do moře. Tato událost není bohužel výjimečná. V roce 2023 došlo k útoku tygřího žraloka v Hurghadě, který si vyžádal život ruského turisty.

Proč útoky přibývají?
Odborníci na mořskou biologii i místní úřady začínají vnímat nárůst žraločích útoků jako varovný signál. Nejčastěji zmiňované příčiny zahrnují úbytek přirozené potravy v důsledku nadměrného rybolovu, čímž jsou žraloci nuceni hledat nové zdroje potravy často právě v pobřežních vodách. Nepomáhá ani turistická aktivita jako krmení ryb z lodí či v blízkosti hotelových pláží, které mění chování predátorů.
Na vině jsou ale i změny klimatu, znečištění moře a přesuny migračních tras. V důsledku toho se žraloci objevují v místech, kde dříve nebývali tak často. Egyptské ministerstvo životního prostředí proto zavedlo nový sledovací program. V oblasti Marsa Alam a Hurghady byly instalovány senzory sledující pohyb žraloků v reálném čase.
Jak se chovat, abyste předešli nebezpečí?
Egyptské úřady v součinnosti s resorty a potápěčskými centry vydaly soubor bezpečnostních opatření. Kromě důrazného doporučení plavat výhradně ve vyznačených zónách je turistům zakázáno krmit ryby nebo se pohybovat ve vodě při východu a západu slunce, kdy jsou žraloci nejaktivnější. Zároveň odborníci varují před používáním lesklých předmětů a šperků, které mohou žraloky přitahovat.
Hotely mají nově povinnost informovat turisty o těchto pravidlech při ubytování a pravidelně monitorovat pohyb v moři. Zavádějí se i nové hlídky a záchranné týmy, které jsou připraveny okamžitě zasáhnout při podezření na přítomnost žraloka u pobřeží.

Útok žraloka může ovlivnit turismus
Ačkoliv se útoky žraloků odehrávají relativně zřídka, jejich brutalita a medializace výrazně ovlivňují vnímání bezpečnosti v oblasti. Egypt je přitom pro mnoho Čechů jednou z hlavních zimních destinací díky své cenové dostupnosti, bohatému podmořskému životu a teplému klimatu. Turisté se ale začínají více zajímat o bezpečnost. Cestovní kanceláře uvádějí, že po zveřejnění incidentu se množily dotazy i žádosti o změnu hotelu mimo Marsa Alam.
Podle egyptských úřadů je ale nutné situaci vnímat s rozvahou. Pravděpodobnost dalšího útoku je stále velmi nízká. Přesto nelze bezpečnost podcenit. Stát chce proto investovat do dalšího výzkumu a edukace veřejnosti, aby předešel panice i dalším obětem.
Po několika týdnech od incidentu se však do letovisek postupně vrací klid. Většina hotelových zařízení zavedla nová opatření a znovu otevřela přístup do vody, ovšem s přísnými pravidly. Přítomnost záchranných týmů a zpravodajských štábů však svědčí o tom, že důvěra veřejnosti se bude obnovovat jen pozvolna.
Cestovní kanceláře doporučují, aby si turisté při výběru destinace ověřili aktuální stav bezpečnosti v lokalitě, naslouchali pokynům průvodců a respektovali vyznačené zóny. Rudé moře zůstává krásným, ale přírodně divokým prostředím, v němž se i během rekreace vyplatí obezřetnost.
Zdroje: denik.cz, cnn.iprima.cz, idnes.cz