V Jablonci nahradil Šilhavého, teď se trenér Frťala pokusí pozvednout Teplice

Přidat na Seznam.cz

Do první fotbalové ligy se po šesti a půl letech vrací trenér Zdenko Frťala (na snímku). Zatímco v kalendářním roce 2016 vedl v nejvyšší soutěži celek FK Jablonec, nyní se stal hlavním koučem FK Teplice, čtrnáctého celku prvoligové tabulky.

Frťala nahradil na teplickém trenérském postu odvolaného Jiřího Jarošíka, který u týmu vydržel od září roku 2021 do počátku března 2023.

Vedení teplického klubu se rozhodlo pro Frťalovo angažmá u áčka i kvůli tomu, že bývalý ligový hráč tamní prostředí dobře zná. Za Teplice nastupoval v první lize deset let (1993-2003). Po skončení aktivní hráčské kariéry se věnuje trenérské činnosti. Byl asistentem svého někdejšího teplického spoluhráče Michala Bílka (nyní kouč Plzně) v Blšanech, Plzni, pražské Spartě i slovenském Ružomberoku.

V Teplicích se pak Frťala objevil v asistentské roli v roce 2010. Jako hlavní trenér se prosadil v druholigovém Varnsdorfu, s nímž obsadil příčku, zaručující postup do první ligy, ale klub se v roce 2015 zřekl účasti v nejvyšší soutěži kvůli nevyhovujícímu stadionu.

Frťala si pak vyzkoušel štaci ve slovenském prvoligovém klubu Podbrezová. Brzy se ale vrátil do Varnsdorfu a v lednu 2016 byl jmenován hlavním trenérem FK Jablonec. Zajímavostí je, že nahradil tehdejšího kouče Jaroslava Šilhavého, který byl odvolán. A to i přesto, že Šilhavý měl za sebou zisk mistrovského titulu se Slovanem Liberec o čtyři roky dříve!

Paradoxem s odstupem času je fakt, že Šilhavý z Jablonce odešel do pražské Dukly a následně do pražské Slavie a dostal se až na místo trenéra české reprezentace.

Frťala v Jablonci pracoval s týmem, jeho hlavní hráčskou osobností byl kapitán Tomáš Hübschman. V sestavě byla i řada dalších zkušených hráčů, kteří dosud působí na vrcholné scéně v jiných klubech (Pernica, M. Pospíšil, Trávník, Hybš, Beneš atd.).

Jablonec pod Frťalovým vedením získal na jaře 2016 druhé místo v Českém poháru po finálové prohře s Mladou Boleslaví (trenér Karel Jarolím). Zápas se hrál tzv. na neutrální půdě v Teplicích.

Z Jablonce zamířil Frťala znovu do Varnsdorfu a v roce 2018 se přesunul do tehdy druholigového Hradce Králové, který v roce 2021 přivedl do první ligy. Překvapivě se ale vzdal možnosti trénovat tým i v nejvyšší soutěži, a tak Hradec Králové angažoval současného lodivoda Miroslava Koubka. Protřelý kouč se o Frťalovi uznale vyjadřoval v tom směru, že mu takříkajíc „přenechal“ dobře trénovaný kádr.

Poslední období strávil Frťala v Teplicích, ale nikoliv u dospělého fotbalu. Byl šéftrenérem akademie mládeže. Je si vědom, že s prací u ligového áčka je spojena velká zodpovědnost. Za své asistenty si vybral kouče teplického týmu do 19 let Ondřeje Prášila a bývalého reprezentanta Jana Rezka.