V dětství to před námi babička zamykala do špajzky. Dnes by jí za to sběratelé dali desítky tisíc korun
Zatímco dříve stála tato věc běžně na každém jídelním stole, protože byla součástí výbavy hospodyňek k jídelnímu servisu či alespoň kávové nebo čajové soupravě, dnes už ji takto uvidíte jen sporadicky. Přitom je nejen dekorativní, ale i praktická a užitná. Pokud navíc na její spodní straně objevíte jednu z renomovaných iniciál či značek věhlasných porcelánek z dob secese, rokoka, biedermeieru nebo třeba uměleckého období zvaného art deco, můžete si mnout ruce.
Dnes už je to vlastně spíše nostalgický obraz dob dávno minulých. Jídelní stůl, na něm ručně háčkovaný ubrus, uprostřed broušená váza s pivoňkami, růžemi nebo afrikány, a vedle ní malá věcička, která může mít o to vetší cenu. A to nejen emociální, pokud se váže přímo k vašim předkům. Jedna jediná věc tohoto druhu vám totiž může rodinný rozpočet rázem vylepšit i o několik desítek tisíc korun. Pokud se tedy rozhodnete ji prodat. Stačí se podívat na spodní část tohoto předmětu. Objevíte-li značku některé ze známých dílen starých často i několik století, můžete si být jisti, že vám starožitníci i sběratelé utrhnou ruce.
Keramické, skleněné i z porcelánu
Řeč je o starožitných cukřenkách, jejichž hodnota se může vyšplhat klidně i nad 30 tisíc korun. Záleží nejen na manufaktuře či dílně, kde byla vyrobená, ale i na historickém období, materiálu i počtu vyrobených kusů. Čím nižší série, tím vzácnější. A tudíž cennější. Zatímco některé totiž mají jen hodnotu materiálu, z kterého jsou vyrobené, jiné mohou mít cenu zlata. Řeč je o těch, které se dají považovat za starožitnost.

Co už je a není starožitnost?
Ačkoli přesná definice pojmu starožitnost neexistuje, označuje se za ni podle některých zdrojů zpravidla předmět, který je starý alespoň 50 let a má jistou uměleckou či historickou hodnotu. Starožitnosti jsou také obvykle předmětem sběratelství. Jiná definice označuje za starožitnost věc, které je minimálně 100 let. Obecně je však starožitnost chápána jako předmět s vysokou uměleckou, historickou i finanční hodnotou. A měla být také funkční.
Předměty se sběratelským významem
Slavná jména či výrobci stejně jako menší počet dochovaných předmětů či limitované kolekce mají větší šanci aspirovat na označení starožitnost. V podstatě jde o jakékoli předměty, které mají sběratelský nebo historický význam, a řadí se do různých odvětví výtvarného umění, uměleckých řemesel nebo průmyslového designu, které se už delší čas nevyrábějí nebo nepoužívají. To se týká i starých cukřenek. Vyrobené mohou být z přírodních materiálů, a to ručně či v manufakturách. Ať tak či tak, jisté je, že mít doma náhrdelník po babičce, porcelánový servis nebo třeba cukřenku od značky Thun nebo z porcelánky Rosenthal, můžete si začít pískat.
Stříbrné cukřenky i za 32 tisíc
Třeba na webu Antiques Cinolter v Praze najdete v nabídce momentálně stříbrnou cukřenku na nožkách, která se prodává za 32 tisíc korun. Výkupní cena bude sice malinko nižší, i tak je to je ale příjemná částka do rozpočtu. Na desetitisíce se oceňují také sady na kávu s cukřenkou z porcelánky Staré Role, několik tisíc vám zase nabídnou za nepoškozené, špičkově dochované rokokové nebo secesní cukřenky vyrobené ve Vídni či dózičky na cukr z Kamenického Šenova. Sběratelé a milovníci umění vysoce ocení také staré porcelánové cukřenky z Číny nebo starožitní cukřenky z kvalitního českého uměleckého skla. Cukřenky byly vždy nedílnou součástí čajových rituálů, a tak starožitné sklo do stylové kuchyně střídají originální cukřenky z citrínu či malachitu. Abyste za ně utržili co nejvíc, musí však být v perfektním stavu a bez poškození, jako jsou viditelné škrábance, praskliny či rozbitá poklička.

Jak zjistit cenu?
Jestli jste už třeba takovou cukřenku doma objevili a rádi byste alespoň rámcově zjistili, jakou má vlastně cenu, podívejte se do e-shopů některého starožitnictví či zajděte přímo do prodejny. Odhady nabízejí také různé aukční domy, stačí předmět nafotit a zaslat tamním odborníkům. Podívat se můžete také na Aukro, kde se podobné předměty pohybují v cenách od několika stokorun až do několika tisíc v případě, že jde o cukřenku vyrobenou třeba ze stříbra.
Poradí vám odborníci
Poradit se vždy můžete také s odborníky či si projet v klidu doma specializované weby a porovnávat. Pokud chcete přece jen starožitnost prodat, nabídněte ji starožitníkům, můžou ji odkoupit často ihned . Šance na větší zisk nabízí komisní prodej. Starožitník převezme váš poklad, a až se prodá, dostanete zaplaceno. Nabídnout starožitnost lze také do některé aukce. V té můžete, pokud budete mít štěstí, dostat ve výsledku mnohem víc, než jste očekávali, protože konečná cena není předem stanovená.
Starožitnosti? Střednědobá investice
Myslet na zadní kolečka se dnes vyplatí více než kdy dříve. Pokud se rozhodnete, že si starožitnost raději necháte a budete se z ní ještě nějakou dobu těšit, je možné, že ji v budoucnu prodáte za mnohem vyšší cenu. Užitkové předměty vám tak stále poslouží, a přitom zůstanou cennou věcí. Odborníci považují starožitnosti za střednědobou investici, která se ročně zhodnocuje přibližně o čtyři procenta.
Zdroje: www.prozeny.cz, www.dumazahrada.cz, adbz.cz