Vězení a pokuta až 100 000 Kč. Na výletě to děláme všichni, ale pravidla zpřísnila. Je načase s tím přestat
„Vždyť je to jen kousek od cesty, co by se mohlo stát?“ Tuhle nevinnou otázku si pokládají turisté na výletech častěji, než by se ochranářům líbilo. Jenže zákon má jasno: Zanedbat pravidla v národních parcích může znamenat nejen nepříjemný rozhovor se strážci přírody, ale i pořádnou pokutu. V krajním případě, kdy člověk ignoruje uzávěru, plaší zvěř nebo rozdělá oheň v zakázané zóně, končí příběh u soudu a hrozí i trest odnětí svobody.
České národní parky Šumava, Krkonoše, České Švýcarsko a Podyjí ročně navštíví několik milionů lidí. A každý z nich se možná nevědomky podřizuje hned čtyřem zákonům: o ochraně přírody, o lesích, o myslivosti a o požární ochraně. Ty společně určují, kde smíte jet autem, kdy musíte sesednout z kola, kdy má pes zůstat na vodítku a kde si můžete dovolit škrtnout sirkou. Porušení některého ze zákonů vás dokonce může vyjít až na dva miliony korun. Asi nejčastější pokutou je částka do sta tisíc, kterou můžete dostat například za rozdělání ohně mimo oficiální ohniště nebo za vstup do první zóny parku mimo značenou stezku. „Stačilo jen respektovat zákaz na tabuli,“ vzpomíná dozorce jedné z hlídek na turisty, které loni musel doprovodit k policii po jejich noční výpravě k Pravčické bráně uprostřed ještě doutnajících pařezů.

Kdo vám může dát pokutu
V parcích na pořádek dohlíží nejen strážci v uniformách, lesní stráž, ale i zaměstnanci správy národního parku či CHKO a dobrovolní strážci přírody. Nehledě na funkci mají všichni stejné pravomoci: Mohou zkontrolovat občanku, sepsat protokol a uložit blokovou pokutu. Pokud pachatel odmítne spolupracovat, případ vyšetří policie a dojde ke správnímu řízení.
Co přesně se v národních parcích smí a co ne?
Jak se chovat v chráněných parcích je jasně dáno zákonem, přičemž ten nejdůležitější je zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, který definuje, co se v národních parcích a chráněných územích smí – a co už ne. Doprovází ho další tři: lesní zákon, zákon o myslivosti a zákon o požární ochraně.
Co tedy přesně nesmíte?
- vjíždět do přírody autem nebo obytným přívěsem mimo silnice a vyhrazená místa
- tábořit, rozdělávat oheň, kouřit, odhazovat hořící předměty
- vstupovat mimo značené cesty v 1. zónách národních parků
- jezdit na kole, lyžích nebo na koni mimo oficiální trasy – to platí i o horolezení mimo vyhrazená místa
- organizovat hromadné akce bez povolení
- sbírat rostliny a odchytávat živočichy s výjimkou lesních plodů pro vlastní potřebu, a to jen tam, kde je to povoleno
- pustit psa na volno – zejména v honitbě je to přestupek, za který hrozí až 40 000 Kč
A pozor, také nesmíte les poškozovat, takže žádné vyřezávání srdíček do kůry stromů atp. Kromě toho v lesích nesmíte rušit klid a ticho, odhazovat odpadky a znečišťovat les, sbírat semena lesních dřevin, jmelí a ochmet, vyzvedávat semenáčky, sazenice stromů a keřů lesních dřevin, vstupovat do míst oplocených, označených zákazem vstupu nebo do porostů, kde se provádí těžba, manipulace nebo doprava dříví.
Kdo vás může zkontrolovat?
Představa, že v lese není žádná kontrola, je lichá. Stráž přírody, lesní stráž, zaměstnanci národních parků, ti všichni mají pravomoc kontrolovat, poučovat a v krajním případě pokutovat. Musejí se prokázat, ale jakmile to udělají, mají právo požadovat prokázání vaší totožnosti. A také uložit pokutu. Na místě, nebo to předat k přestupkovému řízení. Pokud jde o závažné poškození přírody, věc může skončit i u soudu. A to už není hra, porušení zákona ve větším rozsahu může být považováno za trestný čin. V takovém případě vám může hrozit i vězení.

Příklady táhnou. Bohužel i ty odstrašující
Že se s přírodními zákony nežertuje, připomněl nedávný případ ze Spojených států. Dva mladíci se vydali zkratkou k vyhlášenému horkému prameni v Yellowstone, kde přeskočili zábradlí kvůli fotce na sociální sítě a skončili na sedm dní ve vězení. Kromě toho jim soud vyměřil pokutu 540 dolarů, povinný příspěvek na geologický fond 1000 dolarů a dvouletý zákaz vstupu do všech amerických národních parků. Soudce Michael Shickich k tomu lakonicky poznamenal:
„Pravidla nejsou pro parádu. „Porušování bezpečnostních opatření v národním parku není jen nebezpečné pro jednotlivce, ale i pro přírodu, která je zde chráněná.“
A není to nadsázka, teplota vody v tamních pramenech přesahuje devadesát stupňů a jedna nešťastná vteřina může stát život. Podobný přestupek spáchal i oblíbený americký herec Pierce Brosnan, který zveřejnil na na Instagramu fotografie, jak stojí v místním termálním jezírku. Později sice fotky smazal, ale i tak musel zaplatit pokutu v přepočtu necelých 35 tisíc korun.
Zdroje: idnes.cz, frankbold.org, finance.cz, lidovky.cz, nedd.cz