Uživatelé Facebooku, bacha. Zbývá už jen 1 den a Meta začne s digitální sklizní. Odmítli jste už?
Jen několik desítek hodin. Tolik zbývá, aby sociální sítě a aplikace, které provozuje společnost Meta, pohltily váš digitální život. Stane se tak nevratně, takže později se už nebudete moci bránit.
Různé sociální sítě a aplikace jsou už nějaký ten pátek nedílnou součásti našich životů. Hojně využívány jsou platformy jako Facebook, Instagram nebo WhatsApp. Ty mají stejného majitele, totiž americkou společnost Meta, která chystá zásadní změnu. Ve skutečnosti už máte jediný den na to, abyste zabránili těmto platformám pohltit váš digitální život. Co že to vlastně znamená? Jak argumentuje kritika a jak samotná Meta? A kterak se můžete bránit?

Co chystá Meta?
Meta Platforms, Inc., patří mezi největší americké společnosti v oblasti informačních technologií. Nyní chystá kontroverzní změnu, protože od 27. května 2025 chce používat veřejná uživatelská data na Facebooku a Instagramu pro školení umělé inteligence. AI se tak může učit i na vašich veřejně sdílených příspěvcích, komentářích nebo fotografiích. Sloužit přitom budou k tvorbě textů, obrázků nebo automatických odpovědí. Jde o změnu, která se dotkne milionů uživatelů, a ne každý ji kvituje.
Kdo mlčí, souhlasí
Ač by se krok Mety nemusel zdát tak problematický, mnozí nesouhlasí s tím, že uživatelé svým způsobem ztratí kontrolu nad svými daty. Dojde k tomu přitom automaticky. Samozřejmě můžete vznést námitku, ale jen do pondělí 26. května 2025. Po tomto dni už nebude existovat možnost odvolat použití vašeho obsahu. Meta přitom nijak nespecifikovala, jak vlastně budou data uživatelů zpracována a zda budou informace anonymizovány. Netřeba navíc zdůrazňovat, že společnost nikomu nic nezaplatí.

Co říká kritika?
Kritizována je netransparentnost, protože vlastně nikdo neví, jak budou data uživatelů využívána. Problematická je také skutečnost, že po 26. květnu už vlastně nelze dělat nic. Meta tak může používat vaše data i v případě, pokud se z jejích sociálních sítí smažete. Námitky mají spotřebitelské organizace, ale také ti, kteří se zabývají ochranou osobních údajů. Někdo říká, že by Meta měla nejdřív zažádat o váš výslovný souhlas. Další kritizují šibeniční termín pro námitky. Dle jiných hrozí, že přístup k vašim datům mohou získat partneři Mety, aniž byste se o tom mohli dozvědět.
Meta se brání
Meta se samozřejmě kritice brání. Podle vyjádření jejich představitelů neexistují důvody k obavám. Podle nich se aktivita umělé inteligence bude týkat jen uživatelů, kterým již bylo 18 let. Navíc se bude učit na veřejných datech. To znamená, že by neměla využívat vaše soukromé konverzace. Zároveň chce společnost uživatele o tomto kroku blíže informovat. Moc času jí už ovšem nezbývá.
Jak se můžete bránit vy?
Pokud máte uživatelský účet na Facebooku či Instagramu, můžete vznést do pondělí 26. května 2025 námitku. K tomu je možné využít speciální formulář na těchto platformách. Pochopitelně musíte být nejprve přihlášeni. Jak postupovat dál? Přejděte do „Nastavení a soukromí“ a hledejte tu zmínku o AI. Zde byste už měli narazit na možnost zakázat použití dat pro trénování umělé inteligence. Stačí tedy pár kliknutí, přesto zůstává jistá pachuť.
Co bude, používáte-li WhatsApp?
Pokud se vám kroky společnost Meta nelíbí a používáte WhatsApp, máme pro vás alespoň jednu dobrou zprávu. Na této multiplatformní aplikaci jsou osobní chaty chráněny end-to-end šifrováním a k tréninku umělé inteligence používány nebudou. Přístup k vašemu obsahu totiž mají jen ti, u nichž to skutečně chcete. Existuje ovšem výjimka. Používáte-li na WhatsAppu asistenta s umělou inteligencí „Meta AI“, tyto konverzace nejsou šifrovány end-to-end. Bývají proto považovány za „veřejné“.