Úžasná noc pro český hokejový talent. Nejdříve pomohl skolit Kanadu a pak podepsal smlouvu v NHL

Přidat na Seznam.cz

Na posledních 24 hodin bude český hokejový útočník Matyáš Šapovaliv vzpomínat do konce života. Nejdříve se mu povedlo s mladým českým výběrem porazit na MS do 20 let favorizovanou Kanadu 5:2 a poté ještě dostal od Vegasu k podpisu nováčkovskou tříletou smlouvu v A-týmu.

Šapovaliva si tým z Vegasu vybral v letošním draftu ve druhém kole ze 48. místa. Odchovanec Kladna působil v zámoří už v minulé sezoně, kdy začal oblékat dres týmu Saginaw Spirit v rámci juniorské OHL. Dařilo se mu náramně. Během 68 zápasů zaznamenal 18 branek a 34 asistencí. I v letošním ročníku si zatím vede skvěle – 30 utkání – 30 bodů (11+19). I to přimělo Vegas, aby s mladou českou nadějí podepsal víceletý kontrakt, kterým mu dá najevo, že o něj opravdu stojí.

Nováčkovský kontrakt Šapovalivovi nezaručuje automaticky místo v A-týmu, teď bude záležet na samotném útočníkovi, kdy se v NHL ukáže. Možná i probíhající světový šampionát mu k vysněnému startu v NHL velmi pomůže. Čeští mladíci se dnes v noci utkají s outsiderem z Rakouska. V základní skupině je pak ještě čekají Švédsko a Německo.

Kanada – Česko 2:5 (1:2, 1:3, 0:0)

Branky a nahrávky: 11. S. Wright (Zellweger, Guenther), 22. Bedard (S. Wright, Korchinski) – 18. D. Špaček (S. Svozil, Brabenec), 19. D. Moravec (Měchura, Marcel), 21. S. Svozil (D. Špaček, Šalé), 29. Chmelař (D. Jiříček), 29. Menšík (J. Kos, Suchánek).

Česko: Suchánek – Ticháček, D. Jiříček, S. Svozil, D. Špaček, Hamara, D. Moravec, A. Čech – Šalé, Šapovaliv, Kulich – Chmelař, Brabenec, G. Szturc – Ryšavý, Menšík, J. Kos – Hauser, Marcel, Měchura. Trenér: Radim Rulík.

Zdroj: nhl.com, irozhlas.cz