Úřady začaly rozesílat obálky, které nechce nikdo dostat. Může v nich být pokuta až 10 000 Kč
V poštovních schránkách mnohých lidí se začaly hromadit nečekané dopisy. Mnozí je ze strachu raději ani neotvírají. Podívejte se, jak této situaci předejít.
Obálky, které dokáží zkazit nejeden den, se začaly objevovat ve schránkách českých občanů. Jejich překvapení po otevření je veliké, nejen kvůli informaci, o které dosud neměli ani ponětí, ale i kvůli pokutě, která je následkem nedodržení předpisů. V tomto případě nejde o daně nebo nedoplatky za elektřinu, ale o zanedbanou kontrolu. Kontrolu něčeho, co je součástí každého domu.
Musí projít kontrolou každý rok, úřady zanedbání neodpouštějí
Nejedná se pouze o estetickou položku našeho domu, ale o bezpečnostní prvek každé domácnosti. A s ohledem na tuto skutečnost je zapotřebí mu věnovat náležitou péči. Pravidelně. A ani moderní doba a přechod z topení uhlím na jiné techniky ničemu neulehčuje. Každoroční kontrola našeho komínu je nutná i v případě, že topíme plynem nebo peletami.
Podle vyhlášky č. 34/2016 Sb. o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty je povinností každého vlastníka nemovitosti zajistit revizní kontrolu komínu. A to alespoň jednou ročně. A na tento zákon se nevztahuje výjimka. Pokud si myslíte, že například na chatě, kde zatopíte několikrát za rok, není zapotřebí kontrolu provádět, jste na omylu. Pokud je na kotel připojen byť jen jeden jediný spotřebič, je zapotřebí mít doloženou kontrolu od odborníka. Bez ohledu na to, jak často spotřebič používáme.
Neznalost zákona neomlouvá, nenechte se napálit
A tento zákon platí i v případě, že jste domácí kutil a komín si čistíte pravidelně sám. To je sice záslužná činnost, při kontrole ale s touto argumentací neobstojíte. Pravidelné čistění kotle svépomocí přispěje jeho dlouhověkosti, potěší jistě i kominíka, ale legislativní požadavky nesplňuje.

Kdo je oprávněn provádět revizi komína?
Revizi komína a spalinových cest může provádět pouze odborník s živnostenským oprávněným a musí být také revizním technikem, specialistou bezpečnosti práce nebo revizním technikem spalinových cest.
Jaký je rozdíl mezi kontrolou a revizí komína?
Kontroly spalinových cest jsou prováděny pravidelně v nařízeném časovém intervalu. Revize spalinových cest se provádí jednorázově při situacích vyhraněných v Nařízení.
Taková revize se vám bude hodit i v jiných případech, než že na vás závistivý soused pošle kontrolu. Pokud by u vás doma došlo k požáru a nebylo možné prokázat, že komín byl řádně zkontrolovaný, pojišťovna vám neposkytne plnění. A to už je důvod, proč tuto službu nepodceňovat.
„Je třeba si uvědomit, že návštěva kominíka jednou ročně nikoho nezruinuje, ovšem pro bezvadný stav spalinové cesty je naprosto zásadní,“ říká prezident Společenství kominíků Jaroslav Schön.
Kontroly jsou přísnější než kdy dřív
Překvapivým faktem je, že nemusí na vaše dveře zaťukat přímo kontrola, o doložení dokladu o poslední kontrole komínu vás může požádat i město. Je to v jeho pravomoci. A stačí k tomu málo, aby si někdo všiml nezvyklého kouře z vašeho domu. Sankce, která hrozí v případě, že doklad o kontrole nepředložíte, se může vyšplhat na 10 000 Kč, u právnické osoby dokonce na 100 000 Kč. A co víc? Tato pokuta může být uložena až 3 roky zpětně.

Je zapotřebí si uvědomit, že komín není jen okrasným prvkem našeho domu, ale jeho součást, která nás má udržet v bezpečí. A právě toho se tento zákon snaží docílit, podpořit občany v prevenci a předejít tak vzniku zbytečných a nebezpečných požárů.
Nepodceňujte pravidelnou kontrolu, může vám zachránit život i peníze v peněžence
Ceny za kontrolu komínů jsou různé, zpravidla se ale pohybují v rozmezí 500 až 1 500 Kč. V porovnání s pokutou se jedná o zanedbatelnou částku. Kominík vám během kontroly posoudí technický stav vaší palivové cesty, zkontroluje stav kotle a vydá potvrzení o tomto úkonu.
Revize komínů nebo-li revize spalinové cesty je upravena Nařízením vlády č. 91/2010 Sb. o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv (dále jen „Nařízení“), a to konkrétně § 5 tohoto Nařízení.

Komín je pro mnoho lidí symbolem domova, máme s ním spojené teplo a klid. Zároveň se ale jedná o jedno z nejrizikovějších míst, které v našem domě máme. Jeho údržbu není radno zanedbávat. Pokud si nemůžete vzpomenout, kdy u vás proběhla jeho poslední kontrola, je načase zavolat kominíka. Jeho návštěva nám zajistí nejen bezpečí, ale také nám do domu může přinést štěstí. Stačí si sáhnout na jeho knoflík.