Tým z Faerských ostrovů se poprvé probojoval do skupinové fáze Evropského poháru

Přidat na Seznam.cz

Vítězstvím na penalty se mistři Faerských ostrovů zapsali do fotbalové historie své země. Klub KÍ Klaksvik bude startovat minimálně ve skupinové fázi Konferenční ligy, ale stále je možná i účast v nejvyšší soutěži.

KÍ Klaksvik se ve středu večer zapsal do historie faerského fotbalu. Faerští mistři postoupili do 3. kola kvalifikace Ligy mistrů, když v penaltovém rozstřelu porazili švédského mistra BK Häcken 4:3 a zajistili si tak minimálně účast ve skupinové fázi Konferenční ligy.

Je to poprvé, co se faerský tým zúčastnil skupinové fáze významné evropské klubové soutěže. Je to také poprvé po 30 letech, kdy se v závěrečném kole evropského poháru představil faerský mužský tým Klaksvik. Naposledy se HB Tórshavn dostal do finále dnes již neexistujícího Poháru vítězů evropských pohárů v roce 1993.

„Slzy. Slzy radosti,“ napsal klub z druhého největšího města Faerských ostrovů s pěti tisíci obyvateli na svém twitterovém účtu bezprostředně po závěrečném hvizdu. „To je ale tým. Jaký klub. Jaké město. Jaký příběh. Neuvěřitelná podpora. To je neskutečné.“ uvedla Faerská rozhlasová stanice KVF o senzaci v KÍ.

V Göteborgu byl po prodloužení stav 3:3 (2:2, 0:0), první duel skončil bez branek. V penaltovém rozstřelu nakonec tým 42letého trenéra Magne Hosetha zachoval chladnou hlavu a splnil si sen o finále evropského poháru. V roce 2020 klub v play-off Evropské ligy těsně nestačil na irský Dundalk FC.

Po vítězstvích nad maďarským mistrem Ferencvárosem Budapešť a BK Häcken nemusí cesta outsiderů skončit. Ve 3. předkole se Klaksvik utká s norským mistrem Molde FK o účast v play-off Ligy mistrů. V případě porážky po prvním a druhém předkole (8. a 9. srpna a 15. srpna) by postoupili do play-off Evropské ligy.

Zdroj: spiegel.de, redakčně upraveno