Tuto knížku za 5 Kčs nám babička četla před spaním. Dnes je to poklad, za který sběratelé platí jmění
V mnoha domácnostech leží zaprášené svazky, které pamatují dětství několika generací. Někdy je lidé uchovávají ze sentimentu, jindy přemýšlejí, že je při větším úklidu vyhodí. To by však mohla být chyba. Mezi starými knihami se totiž může ukrývat poklad, za který by sběratelé zaplatili víc, než byste čekali.
Zatímco se rodinné knihovny postupně vytrácejí a nahrazují je elektronické čtečky nebo minimalistické interiéry, zájem o některé staré knihy naopak roste. Vyhledávané jsou především ty, které vyšly před druhou světovou válkou, mají původní vazbu a zajímavé ilustrace. A pokud patří k titulům, po kterých už dnes marně pátrají i antikváři, může jejich cena vystřelit až do nečekaných výšin.
Kniha za pár korun dnes stojí tisíce
Ne všechny staré knihy mají sběratelskou hodnotu. Ale když se sejde dobrý stav, původní vazba a známé jméno autora, může být výsledek překvapivý. Takové knihy lidé kdysi kupovali za pár korun. Dnes se v aukcích prodávají klidně za desítky tisíc. Zvlášť když jde o vydání z přelomu 19. a 20. století, která se často vyznačují bohatou výzdobou, kvalitními ilustracemi a pevnou tvrdou vazbou.
Jedním z nejžádanějších jmen v českých domácnostech zůstává Jules Verne. Jeho dobrodružné romány vycházely už od konce 19. století a mnohé z nich se dodnes dochovaly v rodinných knihovnách. Pokud je navíc vydalo renomované nakladatelství, například J. R. Vilímek, a kniha je v zachovalém stavu, může jít o velmi cenný sběratelský kousek.
Za některé kusy se platí i desetitisíce
Například román Země šelem z roku 1895 se před časem vydražil za více než 150 tisíc korun. Kniha byla ve výjimečně dobrém stavu, nikdy nečtená, dokonce zabalená ve starých novinách. O týden dřív se přitom stejný titul, ale výrazně opotřebenější, prodal za 25 tisíc. Rozdíl několika škrábanců tak znamenal víc než stonásobek původní hodnoty.
Aktuálně se na aukčních portálech nabízí například titul Oceánem na kře ledové z roku 1892 s krásnou tvrdou vazbou a ilustracemi za 5900 Kč. Druhá kniha, Dva roky prázdnin z roku 1890, je sice mírně poškozená, ale i tak má vyvolávací cenu 4000 Kč. A právě to ukazuje, že i knihy v ne zcela dokonalém stavu mají sběratelský význam.
Podívejte se na nakladatele, vazbu a rok
U starých verneovek hraje velkou roli nakladatel a typ vazby. První česká vydání od J. R. Vilímka často nesou tzv. lipskou vazbu, ozdobnou, bohatě ilustrovanou a pevně svázanou. Právě tyto knihy se prodávají nejdráže, často v řádech desetitisíců. Pozdější vydání téhož titulu od jiných nakladatelů, například B. Kočího nebo E. Beauforta, se běžně pohybují v nižších tisících, někdy i pod hranicí 1000 Kč, podle stavu a poptávky.
Pokud doma najdete celý komplet nebo více svazků z jedné edice, jejich hodnota může výrazně stoupnout. Sběratelé často shánějí poslední chybějící díl do sbírky a v takových případech jsou ochotni zaplatit víc, než by odpovídalo běžné tržní ceně. Než knihu nabídnete k prodeji nebo odložíte na půdu, zkuste si o ní zjistit co nejvíc. Podívejte se na rok vydání, jméno nakladatele, stav vazby, přítomnost ilustrací a případné zvláštnosti, třeba věnování, pečeť či ediční číslo. Hodnotu výrazně zvyšují i původní přebaly, které se často ztratily už v průběhu let.

Knihy z půdy jako investice
I když se na první pohled může zdát, že trh se starými knihami je spíš pro sběratele, není tomu tak. Verneovky, stejně jako první vydání knih od Karla Maye, Bohumila Hrabala nebo i novější tituly typu Harryho Pottera jsou v posledních letech považovány za alternativní formu investice. Kdo dnes uloží pár tisíc do vzácného výtisku, může za pár let překvapit s několikanásobným zhodnocením.
Takže než začnete knihovnu doma přebírat, věnujte starým titulům druhý pohled. Kdo ví, možná právě ta knížka, kterou vám kdysi babička četla před spaním, je dnes na trhu zlatou žílou.
Zdroj: denik.cz, blog.aukro.cz, stare-knihy.cz