Tuhle věc babička vytáhla 5× do roka a stále ji má uloženou na půdě. Pamatujete? Dnes má hodnotu 40 tisíc
Jestli se vám v sekretáři po babičce práší na starou kytičkovanou čajovou soupravu či jídelní servis nebo máte ve skříni schované staré teriny na knedlíčkovou polévku, možná by stálo za to nechat si je ocenit znalcem. Můžete mít doma totiž skvost, který sběratelé starého porcelánu ocení vysokou finanční částkou.
Možná to znáte také. Procházíte starou půdu nebo likvidujete pozůstalost po babičce, a najednou se před vámi vynoří nenápadná krabice. Otevřete ji a v ní se choulí pár čajových hrnků s kytičkami či sada příborů, v lepším případě stříbrných. Nenechte tyhle věci ladem. Mohou mít totiž obrovskou cenu, a nejen historickou či citovou.
Hodnotný porcelán musí být nepoškozený
Pokud chcete například v aukci nebo přímo od konkrétního sběratele dostat za svůj porcelánový „poklad z půdy“ co největší sumu, pak jednou z nejdůležitějších věcí je, aby byl pokud možno nepoškozený. Můžete mít totiž sebecennější kousek z vyhlášené porcelánky, ale stačí drobná oděrka nebo uražený kousek ouška u jednoho ze šálků stoletého čajového servisu a jeho hodnota se okamžitě rapidně snižuje. Totéž se děje i v případě, že například sada talířů, hrnků či čajový servis není kompletní nebo jde poškození porcelánu vidět na první dobrou.

Zkontrolujte také značku na spodní straně porcelánu
Pokud objevíte některou z vyhlášených porcelánek ještě z dob Rakouska-Uherska, pak máte vyhráno úplně. Právě značka na spodní straně porcelánu je totiž jedním z největších ukazatelů kvality. Ta nejen napoví, v jaké porcelánce, ale i v jakém období byl daný porcelán mistry svého řemesla vyrobený. Ceněné jsou například výrobky z nejstarší porcelánky na českém území v Horním Slavkově. Její založení se datuje do roku 1792, privilegium k výrobě porcelánu ale dostala až o dvacet let později. V rakousko-uherské monarchii totiž nebyl zájem o výrobu konkurující Vídni. Stejně tak vám peníze může přinést i starý porcelán z továrny ve Staré Roli na Karlovarsku nebo té z Klášterce nad Ohří, spojené s hraběcím rodem Thunů. Seznam značení porcelánek lze dohledat na internetu.
Luxusní porcelán má jemný střep
Jestli právě zkoumáte nějaký kousek ze starého sekretáře po babičce, pak je tady ještě jedno vodítko. Luxusní porcelán je totiž velmi lehký a má tenoučký a velmi jemný střep. Na druhou stranu je nejen pevný, ale i odolný. Zpravidla bývá ručně malovaný, může se ale objevovat i s potiskem v kvalitních barvách a s precizně dotaženým zdobením. Motivy často přesahují pod ucho nebo dovnitř samotné nádoby.
Oblíbený cibulákový vzor
Možná jej máte také doma, ale na vašem svátečním stole nikdy neměl tu čest dělat společnost, protože zkrátka jeho design, barevnost ani typické vzorování neodpovídá vašemu vkusu. Řeč je o cibulákovém porcelánu, který naše babičky doslova zbožňovaly. Byla to pro ně až taková vzácnost, že jej vytahovaly pouze na sváteční stůl, a to jen párkrát do roka. Třeba na Vánoce, Boží hod velikonoční, na výročí svatby či při křtu děťátka. Dokonce to byl svého času za socialismu jeden z nejuznávanějších, nejvzácnějších a také nejžádanějších svatebních darů. Pokud objevíte doma velkou sadu složenou z talířů včetně dezertních, čajové a kávové soupravy, omáčníků, terin, táců na rolády či dorty, pak máte vyhráno. Milovníci „cibuláku“ vám za něj klidně dají desítky tisíc korun.

Jak získat pojem o ceně?
Na internetu existují dokonce odborná diskuzní fóra, na kterých vám mohou sběratelé daný kousek podle fotky předběžně odhadnout. Ve finále ale může být jeho cena ještě mnohem vyšší. Pokud si chcete odhad hodnoty potvrdit nebo alespoň zkonzultovat, odneste staré nádobí po babičce třeba do nejbližšího starožitnictví. Pokud bude daný kousek skutečně exkluzivní a navíc ještě se zajímavým osobním příběhem, sběratelé vám za něj nejspíš utrhnou ruce. V některých případech se vaše peněženka může dokonce přifouknout až o statisíce korun.
Zdroje: udalosti247.cz, svetkreativity.cz, vedazive.cz