Tuhle barvu auta mají největší frajeři. A bohužel taky nejčastější viníci bouraček
Vybrat si správnou barvu auta? Pro někoho otázka stylu, pro jiného bezpečnosti. Nejnovější výzkumy ale ukazují, že mezi vzhledem karoserie a rizikem dopravní nehody existuje překvapivě silné spojení. Některé odstíny přitahují nejen pozornost ostatních, ale bohužel i vyšší riziko bouračky.
Hláška „frajera poznáš podle barvy auta“ možná zní jako vtip z autosalonu, jenže statistiky z posledních let dávají tomuhle rčení nový rozměr. Zatímco neutrální a nenápadné odstíny karoserie se drží v bezpečných vodách, výrazné barvy lákají řidiče, kteří mají často odvážnější styl jízdy, a na silnicích to podle toho vypadá.

Frajeři za volantem a statistiky bouraček: Co ukazují data o barvách aut
Podle průzkumu společnosti carVertical, který analyzoval data z 15 zemí včetně Česka, jsou největšími „průšviháři“ žlutá a hnědá auta. Někomu to může připadat překvapivé, ale když si uvědomíme, jaké typy řidičů si často pořizují právě tyto barevné varianty, asi pochopíme. Mnozí chtějí vyniknout v davu, a tak sahají po odstínech, které nepřehlédnete. Jenže spolu s výrazností přichází i vyšší riziko nehody.
Proč barva auta ovlivňuje bezpečnost
Téma barvy vozu řeší většina motoristů hlavně z estetických důvodů, málokdo však při nákupu přemýšlí o tom, že může rozhodnout i o pravděpodobnosti dopravní nehody. Vědecké analýzy i statistiky z praxe potvrzují, že určité odstíny mají větší sklony ke kolizím. Proč tomu tak je? V první řadě kvůli viditelnosti. Auto, které splývá s okolím, ať už se jedná o hnědou v podzimní krajině, nebo černou v noci, jednoduše přehlédnete snáz než vůz v zářivých barvách. Zelená auta přitom vycházejí z průzkumů jako nejbezpečnější. Pouze 47,9 % těchto vozidel má v historii záznam o nehodě. Zelená karoserie je dobře rozeznatelná a v provozu na sebe upozorní i v horším počasí. Naopak žlutá a hnědá jsou na předním místě tabulek nehodovosti. V Česku bourá žluté auto v 59,5 % případů, hnědé v 58,7 %.
Možná jste si tipovali spíše černou. A měli jste pravdu, i ta patří mezi rizikové, hlavně kvůli špatné viditelnosti za šera a v noci. U stříbrné a šedé je to podobné, i když v porovnání s černou nejsou výsledky tak špatné. Černá, šedá, modrá, to jsou barvy, které na silnici často splynou s asfaltem, nebo s běžným vizuálním šumem okolo.

Které barvy auta jsou nejprodávanější?
Češi nejčastěji kupují auta v neutrálních barvách. Nejprodávanější zůstává bílá, stříbrná a šedá. Důvod je především praktický i ekonomický. Bílá karoserie je dobře viditelná za jakýchkoli světelných podmínek, méně se zahřívá na slunci a její údržba je jednodušší než třeba u černé. Navíc vozy v těchto odstínech mají vyšší zůstatkovou hodnotu při dalším prodeji. Bílých aut je podle statistik na českých silnicích čím dál víc.
Barva auta a bouračky: Skrytá rizika i nečekané souvislosti
Proč ale právě žluté a hnědé vozy figurují na špici nehodovosti? U žluté je to dané i povahou těch, kdo ji volí, často si ji pořizují řidiči, kteří chtějí být středem pozornosti, což se může projevovat i razantnějším stylem jízdy. Navíc žlutých aut na silnici není mnoho, a tím se zvyšuje jejich jedinečnost a originalita. Hnědá auta naopak snadno zapadnou do přírodního pozadí, takže jsou méně viditelná pro ostatní účastníky provozu. Zajímavé je, že mezi rizikové barvy patří i červená. Je to především tím, že je tento odstín oblíbený hlavně u sportovních aut, která často řídí ti, kdo mají rádi rychlou jízdu a nejsou zrovna příkladem opatrnosti. Ve statistikách tak červená vozidla pravidelně končí na předních příčkách nehodovosti.

Barva auta není všechno
Výběr odstínu sice může ovlivnit riziko nehody, ale není to jediné kritérium, na které by měl řidič při koupi auta hledět. Statisticky může být bezpečnější zelená nebo bílá, ale pokud k tomu přidáte nepozornost za volantem, špatné počasí nebo agresivní styl jízdy, barva už toho moc nezachrání. Přesto je dobré na tuto souvislost myslet a při koupi vozu vybírat nejen podle vkusu, ale i podle praktických hledisek. V každém případě se potvrzuje, že v dopravě hraje roli každý detail. A někdy to může být právě barva karoserie, která rozhodne, jestli si vás na silnici někdo všimne včas, nebo až bude pozdě.
Zdroje: motocars.cz, garaz.cz, portalridice.cz