Trenéři Zápotočný a Nikl se těší na novou práci v Českých Budějovicích

Přidat na Seznam.cz

Trenérské změny byly a jsou. Prostě to patří k fotbalu. V plné míře to platí i o současném dění v české nejvyšší soutěži, kde během nedávné doby došlo k výměnách na lavičkách v několika klubech. Například v Dynamu České Budějovice, kde se ujali trenérské práce bývalí úspěšní fotbalisté Tomáš Zápotočný a Marek Nikl. Tým převzali poté, co byl od něj odvolán Jozef Weber.

Zápotočný s Niklem přišli z Příbrami, kterou na podzim dovedli k prvnímu místu ve druhé lize. Přesto se rozhodli odejít na jih Čech a vedení příbramského klubu si místo nich našlo náhradu v podobě zkušeného kouče Dušana Uhrina mladšího.

Tomáš Zápotočný se pohybuje ve vrcholovém fotbale přes dvacet let. Začínal jako hráč v Příbrami, krátce se objevil v Drnovicích a následně se prosadil ve Slovanu Liberec. S ním získal v roce 2006 mistrovský titul a brzy se vydal na zahraniční angažmá – italské Udine, turecké kluby Besiktas Istanbul a Bursaspor.

Po návratu do Česka působil v pražské Spartě, znovu v Příbrami, nově i v Baníku Ostrava a hráčskou kariéru zakončil opět v Příbrami. Má na svém kontě takřka 250 startů v české první lize a přes třicítku zápasů v evropských pohárech.

Zápotočný začínal ve středočeském klubu i s trénování u mládeže a béčka. V roce 2019 se stal manažerem české reprezentační jedenadvacítky, když tým vedl trenér Karel Krejčí (předtím získal jako hlavní kouč titul s Viktorií Plzeň).

První angažmá v roli hlavního trenéra si Zápotočný vyzkoušel právě v Příbrami, kde u druholigového celku vystřídal v listopadu 2021 Jozefa Valachoviče.

Letos na podzim se nám dařilo, přesto s Márou Niklem neváhali nad nabídkou z Budějovic. Jdeme od lídra druhé ligy do nejvyšší soutěže, což vnímáme jako posun v trenérské kariéře,“ svěřil se nový budějovický kouč v těchto intencích na klubovém webu.

Soutěžní premiéru na budějovické lavičce si měli Zápotočný s Niklem odbýt už v listopadu v osmifinále MOL Cupu proti Hradci Králové. Zápas byl ale odložen až na jaro.

Pokusíme se uspět a dostat se v domácím poháru dál. A naším cílem je, aby se budějovický stadion stal nedobytnou tvrzí a soupeři k nám jezdili s obavami,“ nastínil trenér svoje úvahy pro nejbližší měsíce.

Marek Nikl spojil svoji hráčskou kariéru v české lize s týmem Bohemians Praha, kromě toho odehrál devět sezon v Německu a byl oporou Norimberka.