Trenér Šotnar to dotáhl z Litoměřic přes Ústí až na reprezentační lavičku

Přidat na Seznam.cz

Nevídaný sportovní vzestup prožívá basketbalový trenér Jan Šotnar. Z Litoměřic se během krátké doby propracoval nejen na post hlavního kouče BK Ústí nad Labem v nejvyšší soutěži, ale od druhé poloviny července je současně jedním z asistentů nového trenéra české reprezentace mužů, jímž se stal španělský expert Diego Ocampo.

Na snímku basketbalový trenér Jan Šotnar.

Šotnar po příchodu na ústeckou lavičku přivedl severočeský tým na jaře 2022 na čtvrté místo v lize, když družstvu jen o vlásek unikla bronzová medaile. V nedávno skončeném ročníku nejvyšší soutěže obsadilo Ústí pátou příčku po nadstavbové části a ve čtvrtfinále těsně podlehlo Pardubicím.

Pro mladého českého trenéra je zařazení do realizačního týmu mužské reprezentace obrovským úspěchem. Bude totiž jediným českým zástupcem v trenérském štábu, protože dalším asistentem Ocampa je rovněž španělský kouč.

Oslovil mě na tuto pozice Jirka Welsch, který se stal generálním manažerem národního týmu. Nikdy předtím jsem se zahraničním trenérem nespolupracoval. Bylo to něco, co jsem možná ve své kariéře hledal. A vážím si toho, že mám nyní tuto možnost u Diega Ocampa,“ svěřil se Šotnar nedlouho po jmenování do nové role.

Impulsem pro nastupujícího asistenta k reprezentaci je fakt, že bude pracovat po boku Ocampa, který má velké mezinárodní zkušenosti především ze španělské elitní ligy, působil i v německé bundeslize. Národní tým se už sešel na prvním soustředění v Poděbradech a čekají ho přípravné zápasy s výhledem na předolympijskou kvalifikaci.

Byť už Šotnar působil u reprezentační dvacítky, áčko je úplně něco jiného. To by potvrdili i předchozí asistenti u národního týmu, kteří tvořili štáb s tehdejším trenérem Ronenem Ginzburgem. Například skvělou éru prožil na reprezentační lavičce coby asistent Petr Czudek, současný trenér mistrovské Opavy.

Jan Šotnar pochází z basketbalové rodiny. Jeho otec Rudolf Šotnar je bývalým hráčem a trenérem a současným sportovním manažerem Litoměřic. Bratr Michal Šotnar hrál ještě nedávno právě za BK Ústí nad Labem, kam přišel Jan Šotnar jako trenér.

Zdroj: autorský článek