Toto je předpověď počasí na léto dle stoletého kalendáře. Ještě nikdy se nezmýlil a předvídá silný extrém
Tato prastará metoda předpovídá počasí na dlouhá desetiletí dopředu. Jedná se o stoletý kalendář, do kterého vkládají lidé důvěru už po několik století. Jeho předpověď na letošní léto vás jistě překvapí.
Víte, co to je stoletý kalendář? Mnoho lidí mu věří daleko více než moderní meteorologii. Zatímco moderní předpovědi se podle nich často pletou, stoletý kalendář považují za neomylný. Co to ale vůbec je? Již ve starém Egyptě nebo Babyloně lidé vnímali, že mají nebeská tělesa jakýsi vliv na počasí. Některé z antických civilizací dokonce sestrojily i první kalendáře. Zmínit můžeme například ten mayský, jenž je dodnes velmi oblíbený. Vždyť ho také opřádá spousta legend.

Stoletý kalendář opřádají mýty
Bavorský opat Mauritius Knauer vystudoval astrologii, počasí a planety jej zkrátka fascinovaly. Na nejvyšším bodě svého kláštera si tak vytvořil observatoř. Zatímco pozoroval nebeská tělesa, zapisoval si poznámky o úrodě nebo počasí. Dodnes se vedou spekulace o tom, že chtěl, jakmile nasbírá dost potřebných dat, zřejmě vydat kalendář. Po opatově smrti se jeho záznamy dostaly do rukou lékaře Christopha von Hellwiga.
Ten je přepsal do speciálních tabulek. Vytvořil tak předpovědi počasí, které byly ovšem výjimečné a dosud nevídané. Proč? Jednalo se o předpovědi na každý den následujícího století. Kalendář tak předpovídal počasí na příštích sto let. Kniha se stala absolutním hitem. Mnoho lidí, kteří nerozuměli tomu, jak přesně kalendáře fungují, se pak domnívalo, že se po dalších sto letech počasí přesně zopakuje a kniha se tak dá číst znovu a znovu. Tak se kalendář používá dodnes. Někteří však přísahají, že se v něm zaznamenané předpovědi skutečně plní.
Kalendář vychází ze sedmiletého cyklu, kdy každému roku vládne jedna planeta nebo Slunce. Venuše je v něm nazvána Králopaní, Slunci se říká Sol. Každá z planet s sebou pak přináší určité teplotní změny, Slunce vlny veder a Saturn naopak chlad a mráz. Kalendář někdy předpovídá skutečné extrémy, ale lidé přísahají, že nelže.
Kritici ovšem tvrdí, že jeho předpovědi se plní asi na 39 % a ve 44% nesouhlasí. Není tedy pravda, že by se nikdy nemýlil, jak se mu často přisuzuje. Mnoho lidí mu věří zřejmě i kvůli tomu, že mají tendenci pamatovat si spíše to, když jednotlivé předpovědi vyjdou. Je to vlastně podobný princip jako s horoskopy, kdy si lidé pamatují spíše věštby, jež se naplní.
Počasí na léto 2025
Historii jsme probrali, nyní můžeme přejít k tomu, jak bude letos v létě. Podle prvních moderních předpovědí by mělo být letošní léto plné spalujících veder. Zatímco někdo nezvládá už teplé dubnové počasí, teploty budou ještě narůstat. Scénář počítá dokonce i s opravdu extrémním nárůstem.
Například Německo totiž sužuje mimořádné sucho. Právě suchá půda pak zesiluje vlny veder. Momentálně tak není jisté, zda bude léto „pouze“ horké nebo vyloženě extrémní. V květnu a červnu by mělo hojně pršet a to pravé horko by mělo začít v červenci. V srpnu bychom se pak měli připravit na velká vedra. Ostatně loni jsme zaznamenali historicky třetí nejteplejší léto. To vůbec nejteplejší nastalo roku 2019.

Letní předpověď hlásí bouřky
Přesně to předpovídá ale i stoletý kalendář, podle kterého bude v červnu pršet a postihnou nás i bouřky z tepla. Začátkem července by měla přijít vlna veder. Od 7. do 18. července se objeví bouřky a přeháňky. Právě bouřky by měly řádit i začátkem srpna, od 18. do 22. 8. pak kalendář počítá s extrémními vedry. Poté by mělo být příjemně, a to až do prvního týdne v září, který budou opět doprovázet přeháňky. Uvidíme, zda se moudrost našich předků naplní…
Zdroje: kalendar.beda.cz, techsvet.cz, tn.nova.cz