Tolik vás bude stát klidné stáří: Do 50 let byste měli mít naspořenou tuto částku. Suma vás asi překvapí
Na přemýšlení o tom, jak si zajistit klidné stáří, není nikdy dost brzo. Děti a teenageři na takové věci samozřejmě nemyslí, ovšem se vstupem na pracovní trh a počátkem profesní kariéry je dobré myslet na zajištění v daleké budoucnosti. Čím dřív na finanční rezervě na stáří začnete pracovat, tím snadněji dosáhnete plánované částky.
Dostatečný finanční polštář na důchod má mnoho proměnných. Velmi záleží na tom, jak se v průběhu života zajistíte v oblastech bydlení, pasivních příjmů, dále je podstatný váš styl života a také místo, kde žijete. Jste-li aktivní a nechcete si zážitky odepírat ani ve stáří, určitě budete muset naspořit více, než lidé, kteří si neplní cestovatelské sny a nevěnují se aktivnímu způsobu života, který samozřejmě něco stojí.
Odborníci se shodují na částce, která je na důchod nezbytná
Odborníci na finance z veřejných i soukromých sektorů se shodují na tom, že kdo si na důchod dostatečně nenašetří, bude mít v budoucnu velké problémy. Pro klidné a bezstarostné stáří je dle poradců nutné našetřit alespoň 2 miliony korun. Vzhledem ke stále se zvyšujícím se cenám potravin, energií, bydlení a dalších věcí nezbytných k běžnému životu je pravděpodobné, že dostatečná částka v čase poroste a podle dnešních předpovědních modelů by se mohla zastavit na výši 2,5 milionu korun.
Myslete na zadní vrátka
Nejlepší cestou je odkládat pravidelnou částku z každé výplaty – a to už od prvního zaměstnání. K investicím lze kromě soukromých sektorů zvolit také státem podporované spoření ve formě doplňkového penzijního spoření, které je oproti svému předchůdci mnohem dynamičtější a jeho výnosy v čase dokážou být finančně výhodnější. Nejhorší možnou cestou je dle odborníků nechat peníze pouze na běžném nebo spořicím účtu, kde z nich podstatnou část ukrajuje inflace. Odborníci naopak doporučují investovat do dlouhodobých produktů.

Mnoho Čechů spoření podceňuje
Češi jsou povahou velmi konzervativní a neradi si do života pouštějí jakékoliv změny. Možná i to je důvod toho, proč většina lidí spořicích si na důchod upřednostňuje nevýhodné a zkostnatělé programy, které jsou sice velmi bezpečné, ovšem neumí vydělat tolik, jako jiné investiční produkty. Výzkumy ukazují, že lidé se sice bojí toho, co s nimi ve stáří bude, ovšem nedokážou své momentální prostředky zužitkovat tak, aby se na stáří zajistili.
Lidé v dlouhodobých partnerských vztazích a majitelé nemovitostí spoléhají na to, že v budoucnu budou mít méně výdajů spojených s bydlením a že se o placení podělí s partnerem. Ovšem život je nejistý a výhled do daleké budoucnosti ještě víc. Je proto nutné, aby každý člověk myslel na své zajištění sám.

Co můžete udělat už teď pro to, abyste se měli lépe?
Pokud patříte do velké skupiny pracujících, kteří s příjmem vycházejí nadoraz a na nějaké spoření nemají finanční prostředky, je nejvyšší čas s tím něco udělat. Zvyšte své možnosti k získání lepší a finančně výhodnější pracovní pozice. Vzdělávejte se ve svém oboru, a zajistěte si tak kariérní růst. Máte-li chuť a motivaci, odejděte z oboru, který vás neuživí a zkuste štěstí jinde. Lepší pracovní pozice s vyšší mzdou vám umožní odkládat si na stáří dostatečně velkou rezervu, která zajistí, že se v budoucnu nebudete muset vzdát svých zájmů a životního standardu.
Pokud jste aktivní a máte rádi svoji práci, zajímavou možností je být pracující důchodce. K řádnému důchodu si přivyděláte buď částečným, nebo plným úvazkem a budete dělat to, co vás baví. I tak je ale nutné myslet na to, že zdravotní stav je nepředvídatelný a může se stát, že profesi nebudete schopni vykonávat. Tvorba finanční rezervy na stáří je běh na dlouhou trať a čím dřív začnete, tím pohodlnější budoucnost si zajistíte.