Tohle jsem pořídil na zahradu místo skleníku. Je to o dost praktičtější a vypadá to luxusně. Úroda roste jako divá
S touto osvědčenou zahradnickou metodou se už nikdy neumažete od hlíny. Navíc můžete do přístřešku na nářadí odložit i konev na vodu a rajčata, salát nebo ředkvičky můžete mít po celý rok. Stačí k tomu jen pár propriet a živný roztok a vaše úroda vám doslova přeroste přes hlavu.
Milujete zahradničení a už se nemůžete dočkat, až se zase bude rýpat v hlíně, pikýrovat, přesazovat, hnojit, zalévat, plít a nakonec sklízet kýženou úrodu zeleniny, ovoce a bylinek, či se kochat pohledem na nádherně rozkvetlý balkon či terasu? Zkuste to v letošní zahradnické sezóně úplně jinak. Totiž bez hlíny a záhonů.
Metoda živného roztoku
S metodou zvanou hydroponie, tedy pěstováním rostlin bez půdy pouze v živném roztoku, můžete mít tak bohatou úrodu, že budete košíky rajčat a okurek rozdávat ještě i sousedům. Navíc je tato metoda praktičtější a rostlinky díky ní lépe prospívají. Jsou totiž vyživované rovnoměrně a po celou dobu, než je sklidíte. A co víc? Kořeny takto pěstovaných rostlin jsou mnohem zdravější, protože je neohrožují škůdci ani choroby. Na vaší domácí zahrádce i na balkoně to tak může vypadat jako v džungli plné plodů, i když k tomu potřebujete jen minimální prostor. Navíc vám salát ani rajčata nezarostou plevelem, takže odpadne plahočení kolem neustálého pletí trávy.

Konec záhonům
S hydroponií můžete pěstovat rostliny v domácí zahrádce i na balkóně. Stačí jen pořídit nádobu pro hydroponické pěstování. Ta je složená ze dvou částí, totiž vnitřní nádoby, která má otvory různých velikostí, a vnější ozdobné nádoby. Jak to celé funguje? Do vnější části se pak jen nalévá voda s roztokem, který rostlinky dokonale vyživuje. Kořeny prorůstají z vnitřní části do živného roztoku a rostlinky tak rostou rychleji a lépe, protože k nim hnojivo proudí velmi efektivně. Výhodou hydroponního pěstování je tak i to, že zelenina má vyšší obsah vitamínů. Trendy metoda také šetří vodu, což se v době rostoucích nákladů na život jednoduše hodí.
Jak začít s hydroponií?
Začněte už od semínek. Ty uložte na měkkou podložku, zalijte je vodou a speciálním hnojivem pro klíčení. Jakmile rostlinky vyklíčí, přesaďte je do hydroponických nádob. Připravte se ale na to, že na rozdíl od klasických nádob určených pro pěstování v půdě jsou tyto výrazně dražší. Naštěstí jsou Češi národ kutilů, a tak pokud jste majitelem „zlatých českých ručiček“, zkuste si je vyrobit podomácku. Až budete rostlinky přesazovat z květináče, properte nejprve důkladně kořeny a odstraňte poškozené části. Pořiďte si také sterilní substrát, jako je štěrk, říční písek, perlit nebo vermikulit. Jako podklad se také používají další lehké sypké materiály, jako je třeba keramzit, minerální vlna nebo kokosové vlákno.
Osvěžte rostliny čistou vodou
Kořeny hydroponie jím pořádně upevněte a vnější speciální nádobu zalijte vodou s živným roztokem. Vnější nádoba uchovává roztok s naředěnými živinami, které stačí doplňovat zhruba jednou za 2 týdny. Pro cirkulaci živné tekutiny je také potřebné pořídit vzduchové čerpadlo. Než umístíte rostlinu na přímé slunce, nechcete ji raději pár dní ve stínu, aby si zvykla. Hnojte předepsaným živným roztokem podle přiložených návodů.

Měřte pravidelně pH
Pokud se alespoň zpočátku bojíte vystavit rostlinky palčivým paprskům, můžete použít i speciální osvětlení. Protože je třeba hlídat kvalitu živného roztoku, neobejdete se bez potřeb na měření pH a EC, tedy množství rozpuštěných minerálů, které ovlivňují vstřebávání živin. Budete potřebovat i přípravky na úpravu pH vody. Mezi hnojením zkuste rostliny zalít obyčejnou čistou vodou, osvěžíte je tím. Stačí to jednou za pár dní.
Zdroje: www.higarden.cz, www.dumazahrada.cz, www.prozeny.cz