Tohle je nejlepší způsob, jak se zbavit mravenců. Funguje to vždy, ale jen důchodci vědí, jak na to
Od starší generace se můžeme učit lecčemu. Například přírodním metodám, které nás účinně zbaví mravenců. S malými černými nezvanými hosty s kusadly díky nim dokážete zatočit pomocí pár jednoduchých věcí, které máte v kuchyni.
Mravenci jsou proslulí svými komunikačními dovednostmi, díky kterým fungují jejich kolonie jako jeden velký superorganismus. Na naší planetě jich podle webu National Geographic žije přes 20 kvadrilionů, tedy 2,5 milionu na člověka. Podle odhadů jich existuje přes 20 tisíc druhů a jsou po celém světě kromě Antarktidy, Islandu, Grónska a pár ostrůvků. Je velmi obtížné zbavit se takzvaných faraonů, protože kolonie má zpravidla více královen. Lesní mravenci se zase v domácnostech nevyskytují, spíše v lesích, nicméně umí i kousnout.

Mravenci mohou být nebezpeční
V přírodě hrají důležitou roli. Svými chodbičkami provzdušňují půdu, rozkládají mrtvá těla živočichů, listy i organický odpad a loví různý hmyz. Dokážou nás ale také pořádně potrápit. Jakmile se jim u vás zalíbí, mohou vám například zničit pečlivě vypěstované rostliny a doma se zase s chutí pustit do zásob.
Mravenci bývají považováni za poměrně neškodný druh hmyzu. Není to tak úplně pravda. Mohou přenášet bakterie, šířit salmonelu, E.coli nebo stafylokoky. Kontaminované potraviny je pak samozřejmě potřeba vyhodit. Jejich trus či zbytky odumřelých tělíček také spouštějí u citlivějších jedinců alergické reakce.
Do domů pronikají, protože hledají potravu. Neodolají drobečkům nebo rozlité limonádě. Dovnitř se dostanou například trhlinami ve zdech a mraveniště se často nachází v blízkosti domu, například v trávníku. Jasným signálem, že je dům zamořený mravenci, jsou typické „pohybující se cestičky“. Jedná se o linie mravenců, kteří se pohybují směrem od hnízda za potravou.
Jak uchránit dům před škůdci
Základem je samozřejmě udržovat v domě čistotu. Pravidelně uklízet, vytírat, nikde nenechávat zbytky jídla, pečlivě utěsňovat potraviny a ideálně denně vynášet odpadky. Použít můžete i speciální repelenty nebo postřiky. Kdo se chce vyhnout chemii, může vsadit na moudrost našich babiček. Existují totiž i přírodní cesty, jak se těchto nevítaných návštěvníků zbavit jednou provždy.
Recept na česnekovou vodu
Jednou z účinných metod je česneková voda. Vůni česneku totiž mravenci nesnesou a většinou se tak z domu sami odstěhují a přesídlí jinam. Prolisujte několik stroužků česneku a umístěte do sklenice s vodou. Nechte odstát po dobu 24 hodin a poté patnáct minut povařte. Po vychladnutí nalijte do střičky a nastříkejte na místa výskytu.

Šetrné metody pro domácnost s dětmi
Pokud vám česnek nevoní, zkuste kouzlit s jedlou sodou, skořicí nebo kávou. Jedlou sodu nasypejte na místa, kde se mravenci nejčastěji objevují. Prášek nesnášejí, protože se jim lepí na tělo. Stejně tak pomůže i vůně skořice, jejíž aroma mravenci přímo nenávidí. Kávová sedlina odpuzuje mravence, ale zároveň může posloužit i jako účinné hnojivo. Tyto metody jsou šetrné i v případě, že máte doma děti nebo domácí mazlíčky. Nezapomeňte také utěsnit spáry po domě.
Využít můžete síly citronové šťávy, která ničí pachovou stopu feromonů, které mravenci vylučují. Ti se pak hůře orientují. Dům před nájezdy škůdců ochrání také obyčejná sůl, která je dehydratuje, nebo esenciální oleje z máty peprné, čajovníku, eukalyptu či levandule. Podlahy myjte mýdlovou vodou, která ničí feromonové stopy mravenců. Koncentrovanější směsí tekutého mýdla a jaru s vodou omyjte i mravenčí cestičky. Hotovo!
Zdroje: nationalgeographic.com, healthline.com, infodnes.cz