Tohle dělal dřív každý pionýr. Dnes za to hipsteři platí majlant a říkají tomu retro detox
Kdo z vás, kteří jste prožili větší část svého života v minulém století, by neznal pionýra? Z dnešního pohledu velmi kontroverzní mládežnická organizace vznikla již v roce 1949 a tehdejší státní režim doufal, že díky pionýrovi zapomenou Čechoslováci na tradičního skauta, který byl symbolem demokratického prvorepublikového zřízení.
Očekávání byla veliká, státní představitelé doufali, že se skaut velmi rychle stane masovou záležitostí, ovšem členové se do něj příliš nehrnuli. Tak se vstup do organizace podmiňoval různými výhodami a lepšími studijními možnostmi, zkrátka byla to dobrovolně nedobrovolná zájmová skupina.
Pomineme-li politické okolnosti a ideologii a zaměříme-li se na to, co pionýr dětem a mládeži skutečně přinesl, uvidíme, že to jsou věci, které nejsou k zahození ani dnes. Naopak. To, co dřív dělal každý pionýr, je v současnosti velmi moderní. Dnes za to hipsteři platí majlant a říkají tomu retro detox. Zkrátka každá doba nese své. To, co lidé dříve dělali pod tíhou okolností, protože zkrátka neměli jiné a lepší možnosti trávení volného času, dnes vyhledávají hlavně mladí, kteří touží uniknout zpět k přírodě z chaotického digitálního světa plného moderních technologií.
Pionýrský lifestyle vs. hipsterský detox
Pobyt v přírodě, spaní ve spacáku pod širým nebem nebo v áčkovém stanu, jídlo vařené na ohni a konzumované z ešusů. To vše patřilo k životu toho správného pionýra a vůbec všech dětí a mládeže socialistického Československa. Dnes se někdy takový útěk do přírody označuje jako hipsterský detox. Jeho účelem je především pobyt mimo signál mobilních telefonů a internetu. Cílem je vyčistit si hlavu plnou každodenního digitálního marastu, propojit se s přírodou, zkusit v sobě probudit dosud netušené schopnosti, které s moderními výdobytky postupně ztrácíme.

Pionýrské tábory vs. glamping
Pionýrské tábory v nezapomenutelných retro stanech, snídaně pod širým nebem, oběd v lese, večeře na ohni, koupání v rybníku, táboráky s kytarou. Takhle vypadaly pionýrské tábory v minulém století. Po revoluci v roce 1989 a otevření hranic se lidé odchýlili od doposud klasického typu dovolené a cestovali do celého světa. Ovšem i ta nejluxusnější dovolená v plném hotelu se někdy přejí, a proto se lidé o pár let později opět vracejí k přírodě. Kempování povýšili na luxusní úroveň s názvem glamping. Jde o stanování a kempování v přírodě, ale za doprovodu všech vymožeností, jakými jsou tekoucí voda, záchod, kuchyň nebo pohodlná postel.
Za dříve běžné zážitky se dnes draze platí
To, co dříve lidé dělali úplně běžně, je dnes vysoce ceněné zboží. Chatky uprostřed lesa, daleko od civilizace, kde panuje absolutní klid a ticho. Dřívější trampské chatky dnes nahrazují luxusní obydlí s cenou pobytu v řádu tisíců korun. Lidé si dnes zkrátka rádi připlatí za soukromí a samotu, ale výdobytků moderního světa se úplně vzdát nechtějí. Součástí takových pobytů jsou i privátní sauny či koupací jezírka. Dříve se za wellness považovaly pěší túry. Cestou jste pili vodu ze studánky, svačili chleba s paštikou, neexistovaly mobily, takže jste byli plně odkázaní sami na sebe, a to byly teprve ty pravé zážitky, na něž mnozí vzpomínají celý život.

Dnes tomu říkáme zero waste
Za posledních 20 let se do popředí celosvětového zájmu dostal pojem zero waste, který má za cíl minimalizaci produkovaného odpadu. Není to jen myšlenkový směr, je to i životní styl. A něco podobného lidé zažívali i ve 20. století. Ovšem z trochu jiných důvodů. Zatímco dnes dbáme na ekologii, řešíme recyklaci, třídění odpadu a snažíme se o co nejmenší dopady na životní prostředí, tahle osvěta za socialismu nefungovala, lidé ale i tak recyklovali a snažili se nepotřebné věci dávat do oběhu a tvořit z nich další potřebné předměty. Dělali to především z nedostatku dalších a lepších zdrojů. A tak to, co dříve dělali nejen pionýři úplně běžně, je dnes v popředí zájmu všech mladých a jmenuje se to hipsterský detox.
zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, forbes.cz