Tato květina je pozůstatek ze socíku. Přežila totalitu a dnes zvládne i ty nejhorší pěstitele
Tato pokojovka bývala kdysi ozdobou všech socialistických obýváků, školních tříd i kanceláří papalášů. Retro opět zažívá boom, a tak jde znovu do módy i tato nenáročná dekorativní rostlina s dlouhými kožovitými a tuhými listy. Chce jen trochu světla, teplo a občas napít, takže péči o ni zvládne každý začátečník. Pokud ji nenecháte stát ve vodě, svou krásou se vám odmění především v minimalistickém interiéru nebo v prostorách inspirovaných boho stylem.
Možná jste tuto dobře známou pokojovku také odmalička vídali jako děti u babičky, na školních chodbách či na parapetu v mléčných barech. Kdysi patřila mezi nejběžnější květinovou výzdobu, a po letech, kdy tak trochu upadla v zapomnění, se zase dostává na výsluní zájmu. Trendy pokojovka, které naše prababičky říkaly také tenura, začíná znovu opanovávat interiéry. A je to dobře.
Původem Afričanky
Pocházejí z Afriky, kde se s nimi domorodci mohou potkat nejčastěji v Keni nebo Tanzanii. Najdete je ale i na Arabském poloostrově nebo v Indii. Zkrátka v subtropech. A dokonce se dají zařadit mezi užitkové. Pěstují se na plantážích kvůli technickému vláknu, z něhož se vyrábí hrubé textilie, lodní lana i rybářské sítě, které odolávají vodě.

Džungle v bytě bez údržby
Jestli si doma chcete vytvořit pestrou džungli, která navíc nepotřebuje téměř žádnou péči, pak sáhněte po nejrůznějších druzích této bezúdržbové rostliny. Vždyť jen málokterá má tolik kultivarů různých tvarů a barev listů, že si z nich můžete vytvořit různorodou, působivou zelenou stěnu v pracovně nebo pestrý parapet na chodbě. Některé druhy mají do žluta zbarvené okraje, jiné zase žíhání, stejně jako různorodý odstín, tvar a velikost svých kožovitých a „masitých“ listů. Svěží zelená barva zajímavě kontrastuje s jinými rostlinami v bytě. Jde jen o to, kam ji umístíte, aby dokonale vynikla. Tou rostlinou je tchynin jazyk, mistr v nenáročnosti, který netrpí na žádné škůdce ani nemoci.
Jak tchynin jazyk pěstovat?
I když má nejraději zeminu s vysokým obsahem písku a štěrku, aby byla propustná, zvládne bez problémů přežít v obyčejné zemině pro pokojové rostliny. Odpustí vám, když jej zapomenete zalít. Sansevieria, jak se tchynin jazyk nazývá latinsky, zvládá nejlépe pokojové teploty od patnácti do pětadvaceti stupňů. Rozhodně se ale na vás nebude zlobit ani když odjedete na dovolenou a necháte do něj malinko „prát“ sluneční paprsky.
Přes zimu na zálivku klidně zapomeňte
Nemá jen rád, když ho přelijete a necháte stát ve vodě. Naopak v zimě můžete na pravidelnou zálivku zapomenout úplně, stačí jej totiž zalít jen jednou za měsíc či dva, až bude substrát úplně suchý. Vlhkost totiž ukládá do listů. Pokud máte tu možnost, umístěte tuto pokojovku blízko okna, ideálně pokud směřuje na jih nebo západ. Tam se jí bude dařit nejlépe. Nevyžaduje ani příliš časté hnojení, v období vegetační sezóny postačí jednou za měsíc až dva přihnojit. Sansevieria je totiž rodem vytrvalých rostlin, které jsou příbuzné se subtropickou agáve. Z tohoto rodu pochází dalších přibližně 70 druhů.

Tchynin jazyk vyčistí vzduch
Nejen že tchynin jazyk dokonale zkrášlí každý interiér, on se dokáže postarat i o přívětivou atmosféru a lepší vzduch. Funguje totiž jako jakási jeho drobná čistička. Ideální je tak umístit pár rostlin i do ložnice či pokoje, kde spíte. Má schopnost absorbovat do sebe škodliviny ze vzduchu včetně chemických látek. Například formaldehyd, benzen si trichloretylen. Možná si teď říkáte, kde by se tyto látky u vás v domácnosti vzaly? Škodliviny tohoto druhu se umí usídlit v běžných domácích věcech, jako jsou koberce, nábytek nebo kosmetika a čisticí prostředky. A jestli chcete, aby rostlinka skvěle fungovala nejen po estetické, ale i praktické stránce, nezapomeňte její listy čas od času otřít od prachu vlhkým hadříkem. Listy se pak budou krásně lesknout.
Zdroje: www.tipio.cz, www.ireceptar.cz, chalupari-zahradkari.cz