Tato rostlina je největší mor zahrad. Přitahuje krysy jako magnet, ale Češi ji pěstují ve velkém
Pečlivě udržované záhonky jsou pýchou mnoha zahrádkářů. S láskou a péčí zde pěstují okrasné i užitkové rostliny, zeleninu a oblíbené pochoutky. Někdy se však stane, že i na tu nejkrásnější zahradu zavítají nezvaní hosté – krysy a myši. Ty dokážou ve velmi krátkém čase očekávanou úrodu zlikvidovat do posledního drobečku. Navíc je jejich výskyt ohrožením lidského zdraví, neboť právě hlodavci jsou častými přenašeči spousty nemocí.
Tato rostlina přitahuje krysy a myši jako magnet. Z tohoto hlediska jde o největší mor zahrad, ale Češi ji stále pěstují ve velkém a pak se často diví, že se hlodavci stahují právě na jejich pozemek. Pokud netušíte, o jaké rostlině je řeč, vězte, že jde o naprosto běžnou plodinu, která začíná dozrávat na konci prázdnin a až do října je jí všude plno.
Dýně přitahují nezvané hosty na vaši zahradu
Tradice pěstování dýní je v Česku poměrně dlouhá, ale především v posledních letech je zájem o ně enormní. Dost možná to souvisí se stále oblíbenějším americkým svátkem jménem Halloween, který se již standardně slaví i u nás. Ten správný Halloween se bez velkých a krásných oranžových dýní zkrátka neobejde. Dýně jsou druhem tykví, k nimž se dále řadí cukety nebo patizon. Tykvím se obecně výborně daří v teplé a bohatě živené půdě. Rychle a dobře rostou po přihnojení kompostem, případně kravským hnojem. Právě tyto přihnojovací směsi lákají hlodavce z celého okolí.

Nejlepší ochranou je prevence
Zbavit se myší na zahradě je poměrně náročné. Pokud nechcete využívat jed na hlodavce a chemii, nezbývá než se věnovat staré dobré prevenci. Ta je totiž v případě ohrožení hlodavci klíčová. Abyste se s krysami a myšmi nemuseli na pozemku vůbec potýkat, chovejte se tak, abyste je svým jednáním zbytečně nelákali. Udržujte na zahradě pořádek, dbejte na zavřený kompostér, do něhož nebudou mít hlodavci přístup. Častým lákadlem je potrava pro psy a kočky, která je volně dostupná na zahradě. Dobrou prevencí je i pravidelné sekání trávníku. Zatímco ve vysoké trávě se myším skvěle daří, protože jim poskytuje efektivní úkryt, na krátkém trávníku se nemají kde schovat, a raději se přestěhují o dům dál.
Organizujte zahradu tak, aby ji hlodavci míjeli obloukem
Pravidelnou kontrolou a údržbou zahrady eliminujete riziko výskytu krys a myší, které nejenže dokážou velmi rychle zlikvidovat celou úrodu, ale ještě k vám mohou zavléct nemoci, jakými jsou např. salmonelóza či leptospiróza. Pokud máte v pergolách a zahradních domcích odpadkové koše, dbejte na to, aby se v nich nehromadily zbytky, které myši také velmi silně přitahují. K záhonkům dýní zkuste vysázet bylinky, které myši přirozeně odpuzují. Aroma levandule, máty nebo heřmánku je pro myši jakýmsi pomyslným pachovým plotem, a vám se tak snadněji povede ochránit dýňovou úrodu před nenechavými hlodavci.

Co dělat, když už se u vás myši zabydlely?
Pokud vám nevadí chemie a nehumánní likvidace hlodavců, můžete použít jed, ale riziko toho, že ho v nestřeženém okamžiku pozřou děti i další zvířata, je vysoké, proto raději volte jiné způsoby. Existují akustické odpuzovače, klasické pastičky na myši, ale i osvědčené triky v podobě zakopaných nádob v záhonku, do nichž myši padají v honu za potravou, která je zavěšená nad nimi. Poměrně zajímavou možností, jak se myší zbavit, je vzduch. Jestli se vám povede vystopovat myší úkryt, pusťte jim do něj fukarem průvan a uvidíte, jak budou myši utíkat z úkrytu.
I když je právě dýně rostlinou, která přitahuje krysy a myši, Češi se jí rozhodně vzdát nechtějí a ani nemusejí. Stačí se držet osvědčených postupů a zahradu pravidelně udržovat, aby se v ní myši a krysy nestačily trvale uhnízdit. Na podzim vám pak budou dělat radost obrovské dýně, které můžete buď kompotovat, použít do polévky nebo vydlabat s dětmi a udělat z nich strašáka na Halloween.
zdroje: holyhome.nl, dumabyt.cz, udousu.cz